Hakerske grupe Carbanak, koja je od banaka ukrala milijardu dolara, se vratila
Vesti, 24.03.2016, 00:30 AM
Ozloglašena hakerska grupa Carbanak opet radi ono po čemu je prepoznatljiva: napada banke i pokušava da ukrade što više novca.
Carbanak je poznato ime od februara 2015., kada su stručnjaci kompanije Kaspersky Lab podelili sa javnošću svoja saznanja o ovoj grupi, koja postoji od 2013. godine, od kada je uspela da ukrade više od milijardu dolara od stotinak banaka iz 30 zemalja širom sveta.
Prošle godine svet je bio šokiran otkrićem da je grupa sajber kriminalaca uspela da ukrade stotine miliona dolara od brojnih banaka a da tokom dve godine koliko je trajala ova pljačka ostane neotkrivena.
Hakeri grupe Carbanak, među kojima ima Rusa, Evropljana i Kineza, koristili su napredne tehnike i malvere Anunak i Carberp, i krali novac od banaka, od kojih se većina nalazila u Rusiji.
Njihov način rada je bio toliko uspešan da su ga iskopirale još dve kriminalne grupe.
Carbanak grupa nikada nije pokazala želju da menja bilo šta u svom delovanju, jer su njihove metode napada godinama uspešne.
Njihov napad obično počinje emailovima koje šalju zaposlenima u organizacijama koje su njihovi ciljevi.
Ako neko nasedne i preuzme i pokrene dokument u prilogu ili klikne na URL u emailu, zaraziće računar downloaderom koji posle toga preuzima malver Carbanak (Win32/Spy.Sekur) ili RAT (jRAT, DarkComet, itd.)
Verzije malvera Carbanak su obično potpisane ukradenim ili lažnim sertifikatom.
Grupa Carbanak je prošle godine napravila kraću pauzu, pošto su je razotkrili istraživači Kaspersky Laba, ali se prošle jeseni, ali i februara ove godine, vratila na scenu sa novim napadima, ali ovoga puta napadajući finansijske institucije i odeljenja za finansije multinacionih kompanija.
Kompanija Proofpoint je početkom marta otkrila novi talas spear fišing emailova poslat pojedincima koji rade u bankama u 18 zemalja, a najveći broj napada zabeležen je u SAD, Omanu, Australiji, Kuvajtu i Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Ciljevi grupe su visoki rukovodioci.
Nekoliko dana kasnije, još jedna kampanja je bila usmerena na pojedince koji rade za finansijske institucije, medije, kompanije koje se bave klimatizacijom, bezbednošću i grejanjem. Većina njih je bila iz Evrope i SAD. Istraživači Proofpointa kažu da napadačima napad na prodavce i dobavljače verovatno obezbeđuje ulaznu tačku za njihov pravi cilj.
Spear fišing emailovi sadrže Word dokumente koji kada se otvore koriste propust CVE-2015-2545 u Microsoft Office da bi malver inficirao ciljani računar.
S obzirom da su spear fišing emailovi obično prvi stadijum svake kampanje ove vrste, izgleda da je grupa Carbanak ovoga puta uhvaćena na delu, baš kada je počela novi talas napada.
Izdvojeno
Hakerska grupa Matrix koristi veliki IoT botnet za DDoS napade
Istraživači firme Aqua Nautilus upozoravaju na DDoS napade ruskog hakera ili hakerske grupe Matrix, koja koristi ranjivosti i pogrešne konfiguracij... Dalje
Malver koristi stari Avastov drajver da bi deaktivirao različite antivirusne programe na sistemima
Istraživači sajber-bezbednosti iz firme Trellix otkrili su novi napad koji koristi tehniku poznatu kao Bring Your Own Vulnerable Driver (BYOVD) da b... Dalje
Za skoro polovinu sajber napada odgovorno je svega nekoliko ransomware grupa
Prema istraživanju Corvus Insurance, pet ransomware grupa odgovorno je za 40% svih sajber-napada u trećem kvartalu 2024. Podaci iz izveštaja osigu... Dalje
Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom
Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje
Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara
Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje
Pratite nas
Nagrade