Povratak bankarskog trojanca Carbanak
Vesti, 07.09.2015, 09:00 AM
Bankarski trojanac Carbanak koga su u februaru ove godine razotkrili stručnjaci ruske kompanije Kaspersky Lab ponovo napada finansijske institucije i kompanije širom sveta.
Carbanak koji je poznat i pod nazivom Anunak je, prema proceni koju su stručnjaci Kaspersky Laba izneli početkom ove godine, omogućio kriminalcima koji stoje iza njega da se infiltriraju u više od 100 finansijskih institucija širom sveta, omogućavajući im kontrolu nad zaraženim računarima i krađu oko milijardu dolara. Sajber kriminalci koriste Carbanak već nekoliko godina i to za napade na banke, umesto kao što je to uobičajeno za bankarske trojance, na klijente banaka.
Napadi trojanca obično počinju spear fišing emailovima sa atačmentima koji kriju Carbanak. Kada kompromituje računar, Carbanak obezbeđuje napadačima daljinsku kontrolu nad računarom koji će kriminalcima potom poslužiti kao uporište u mreži banke. Od tog trenutka kriminalci će početi da kradu novac od banke na različite načine.
Od februara kada su stručnjaci Kaspersky Laba otkrili detalje o operaciji trojanca tokom koje je ukradeno milijardu dolara, Carbanak se sa manjim izmenama sporadično vraćao na scenu.
Sada su istraživači iz danske firme CSIS otkrili novu verziju trojanca, koja napada slične ciljeve.
Nova verzija se razlikuje od prvobitne. Ona koristi prethodno definisanu IP adresu umesto nasumično generisanih domena za komunikaciju sa komandno-kontrolnim serverom, i nasumično generisana imena fajlova, ali i sopstveni protokol za upravljanje pluginovima i internim komunikacijama.
Kao i pre, Carbanak krije inficirani svchost.exe proces, čuvajući svoju modularnu strukturu koja mu omogućava da se prilagodi žrtvama. Carbanak nastavlja da koristi legitimni serifikat da bi izbegao detekciju i to sertifikat koji je izdao Comodo jednoj kompaniji u Moskvi.
Istraživači veruju da su kriminalci koji stoje iza trojanca Carbanak registrovali pravu kompaniju sa jedinom svrhom da ona posluži kao legalna baza za neke od njihovih novčanih transkacija.
Reč je o transferima velikih svota. Stručnjaci misle da su kriminalci morali da registruju firmu i otvore bankovni račun da bi mogli da dobiju ukradeni novac, imajući pri tom potpunu kontrolu nad transakcijama.
Ranije su istraživači kompanije ESET otkrili verziju trojanca koja koristi ukradene sertifikate koji pripadaju moskovskim kompanijama Stroi-Tech, Flash, OOO “Techcom” i Torg-Group.
Ruske veze trojanca su već dobro poznate. To su ranije otkrili istraživači iz kompanije Trend Micro koji su povezali jedan od C&C servera trojanca sa IP adresom koja je u vlasništvu ruske službe bezbednosti (FSB).
Izdvojeno
Hakerska grupa Matrix koristi veliki IoT botnet za DDoS napade
Istraživači firme Aqua Nautilus upozoravaju na DDoS napade ruskog hakera ili hakerske grupe Matrix, koja koristi ranjivosti i pogrešne konfiguracij... Dalje
Malver koristi stari Avastov drajver da bi deaktivirao različite antivirusne programe na sistemima
Istraživači sajber-bezbednosti iz firme Trellix otkrili su novi napad koji koristi tehniku poznatu kao Bring Your Own Vulnerable Driver (BYOVD) da b... Dalje
Za skoro polovinu sajber napada odgovorno je svega nekoliko ransomware grupa
Prema istraživanju Corvus Insurance, pet ransomware grupa odgovorno je za 40% svih sajber-napada u trećem kvartalu 2024. Podaci iz izveštaja osigu... Dalje
Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom
Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje
Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara
Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje
Pratite nas
Nagrade