Bankarski trojanac inficira Android uređaje preko SMS poruka sa linkom
Mobilni telefoni, 08.02.2022, 10:30 AM

Prema istraživanju koje je objavio ThreatFabric, dva različita Android bankarska trojanca, FluBot i Medusa, oslanjaju se na istu infrastrukturu za slanje SMS poruka sa linkom, a preklapaju se i imena aplikacija i ikona iza kojih se kriju ova dva malvera. Istraživači ThreatFabrica smatraju da su oni koji stoje iza malvera Medusa, počeli da koriste istu uslugu distribucije koja se koristi za širenje FluBota, zato što su videli koliko su uspešne FluBot kampanje.
Malver Medusa (TangleBot) nije novi malver - prvi put je otkriven u Turskoj još 2020. godine. Infekcije malverom Medusa su sada primećene i izvan granica Turske, u Evropi, Kanadi i Sjedinjenim Državama.
Malver je od tada imao nekoliko izdanja. Njegova moć leži u mogućnosti zloupotrebe dozvola za pristupačnost u Androidu koja se koristi da bi se sredstva iz aplikacija banaka prebacila na račun koji kontroliše napadač.
Ali Medusa ima i druge opasne funkcije kao što su keylogging i audio i video striming, a sve ove mogućnosti “obezbeđuju napadačima skoro pun pristup uređaju žrtve“, rekli su istraživači.
ThreatFabric je uspeo da dobije pristup administrativnom panelu malvera i otkrio da njegovi operateri mogu da uređuju bilo koje polje u bilo kojoj bankarskoj aplikaciji koja radi na uređaju. Ova funkcija omogućava malveru da cilja skoro svaku bankarsku platformu sa lažnim fišing obrascima za prijavu da bi ukrao akreditive.
Aplikacije u kojima je sakrivena Medusa, ali i FluBot, su lažne aplikacije DHL, Purolator, Flash Player, Amazon Locker, Video Player i Android Update. Ove aplikacije instaliraju same žrtve, koje dobijaju SMS poruku sa linkom koji vodi do sajta sa kojeg će, ako budu prevarene, preuzeti zlonamernu Android aplikaciju.
Kada je reč o FluBotu (Cabassous), on je dobio nadogradnju - mogućnost da presretne i manipuliše obaveštenjima iz ciljanih aplikacija na Android uređaju žrtve korišćenjem mogućnosti direktnog odgovora, uz automatsko odgovaranje na poruke iz aplikacija poput WhatsAppa. Na taj način se ovaj bankarski trojanac širi kao kompjuterski crv.
“Sa ovom funkcionalnošću, ovaj malver je u stanju da pruži odgovore na obaveštenja o ciljanim aplikacijama na uređaju žrtve“, rekli su istraživači, dodajući da tu funkcionalnost napadači „mogu da koriste za potpisivanje lažnih transakcija u ime žrtve“.
Ovo nije prvi put da je otkriveno da se Android malver širi preko automatskih odgovora na poruke u WhatsAppu. Prošle godine, ESET i Check Point Research otkrili su lažne aplikacije koje su predstavljane kao Huawei Mobile i Netflix, koje su koristile isti način rada za izvođenje napada.
Sve više sajber kriminalaca prati uspeh FluBota u taktici distribucije, prisvajajući tehnike maskiranja i koristeći istu uslugu distribucije, rekli su istraživači.
Da biste sprečili infekciju uređaja ovakvim malverima, linkove koje dobijate od vaših kontakata uvek tretirajte kao nepouzdane, jer kao što ste mogli zaključiti iz gore navedenog, može ih poslati i malver sa uređaja vama poznate osobe. Sve i da pogrešite, i kliknete na link, nikada ne preuzimajte aplikacije sa nepoznatih sajtova.

Izdvojeno
Nova verzija poznatog trojanca Triada pronađena na kopijama popularnih modela Android pametnih telefona
.jpg)
Nova verzija trojanca Triada pronađena je na hiljadama novih Android uređaja. Preinstalirani trojanac omogućava hakerima da ukradu podatke čim se... Dalje
Apple objavio ažuriranja za starije iPhone uređaje zbog „sofisticiranih“ hakerskih napada

Apple je ove nedelje objavio niz ažuriranja za svoje proizvoda kako bi se rešio desetine važnih bezbednosnih nedostataka, uključujući i neke koj... Dalje
Crocodilus: Novi Android malver može da preuzme potpunu kontrolu nad zaraženim uređajima
.jpg)
Istraživači kompanije ThreatFabric otkrili su novi malver za Android pod nazivom Crocodilus. Crocodilus je bankarski malver koji može da preuzme ko... Dalje
Dve novinarke BIRN-a na meti špijunskog softvera Pegazus
.jpg)
Dve novinarke BIRN-a bile su mete neuspelog pokušaja instalacije poznatog špijunskog softera Pegazus izraelske kompanije NSO Group. Obe novinarke do... Dalje
Google objavio šokantan podatak koji pokazuje koliko rizikujete sa aplikacijama koje preuzimate izvan Google Play
.jpg)
Jedan od ključnih razloga zbog kojeg mnogi korisnici biraju Android umesto iOS-a je otvorenost Googleovog operativnog sistema. Međutim, Google je po... Dalje
Pratite nas
Nagrade