Novi Android malver šalje se sa zaraženog uređaja svim kontaktima u WhatsAppu
Mobilni telefoni, 26.01.2021, 10:00 AM
Novi malver za Android širi se preko WhatsApp poruka a kontakti zaraženog korisnika dobijaju link za malver.
„Ovaj malver se širi putem WhatsAppa žrtve automatskim odgovorom na svako primljeno obaveštenje o WhatsApp poruci, sa linkom za zlonamernu Huawei Mobile aplikaciju“, upozorio je istraživač ESET-a Lukas Stefanko.
Link do lažne aplikacije Huawei Mobile, nakon što se na njega klikne, preusmerava korisnike na veb sajt koji liči na Google Play prodavnicu.
Kada se instalira, aplikacija traži od korisnika da joj odobri pristup obaveštenjima, koja zatim zloupotrebljava za napade.
Malver koristi funkciju brzog odgovora WhatAppa (koja se koristi za odgovor na dolazne poruke direktno iz obaveštenja) za automatsko slanje odgovora na primljenu poruku.
Pored zahteva za dozvole za čitanje obaveštenja, aplikacija takođe zahteva pristup za pokretanje u pozadini, kao i za crtanje preko drugih aplikacija, što znači da aplikacija može prekrivati bilo koju drugu aplikaciju koja je pokrenuta na uređaju svojim prozorom koji se može koristiti za krađu lozinki i drugih osetljivih informacija.
U svojoj trenutnoj verziji, malver može da šalje automatske odgovore samo WhatsApp kontaktima ali u nekom budućem ažuriranju ova funkcionalnost mogla bi se proširiti na druge aplikacije za slanje poruka koje podržavaju Androidovu funkciju brzog odgovora.
Sadržaj poruke i link za aplikaciju preuzimaju se sa servera, što znači da postoji mogućnost da se malver koristi za distribuciju i drugih zlonamernih aplikacija. Treba napomenuti da se poruka sa linkom šalje istom kontaktu jednom u sat vremena.
Stefanko kaže da se ne seća da se ikad susreo sa Android malverom koji ima takvu funkciju da se širi preko WhatsApp poruka.
On kaže da trenutno nije jasno kako dolazi do inicijalne direktne infekcije uređaja sa kojih se kasnije šalju poruke preko WhatsAppa. Ali ono što zabrinjava je to što se malver može brzo proširiti sa nekoliko uređaja na mnoge druge. On sumnja da do inicijalne infekcije može doći putem SMS-a, e-maila, društvenih mreža, kanala ili grupa za ćaskanje itd.
Preporuka je svakako da se korisnici drže pouzdanih izvora za preuzimanje aplikacija, da provere programera aplikacije koju nameravaju da preuzmu i da obrate pažnju na dozvole koje aplikacije traže pre instalacije.
Ali u ovom slučaju se računa na poverenje u ljude sa kojima komuniciramo preko WhatsAppa, što ukazuje da ove mere opreza možda neće biti dovoljne.
Izdvojeno
Otkriven trojanac u 8 aplikacija na Google Play koje je preuzelo više od 2 miliona korisnika
Osam Android aplikacija u Google Play prodavnici, koje su preuzeli milioni korisnika, sadrže trojanca Android.FakeApp koji krade korisničke podatke.... Dalje
Android dobija nove zaštite od telefonskih prevara i malvera
Google je najavio novu AI funkciju „Scam detection“ koja prati telefonske razgovore na Google Pixel uređajima kako bi otkrila obrasce koj... Dalje
iPhone ima novu bezbednosnu funkciju koja hakerima ali i policiji blokira pristup podacima na uređaju
Sa ažuriranjem iOS 18.1 objavljenim prošlog meseca, Apple je dodao novu bezbednosnu funkciju, tajmer neaktivnosti, tako da se iPhone automatski pono... Dalje
Novi moćni trojanac ToxicPanda ugrožava bankovne račune korisnika Androida širom sveta
Tim istraživača iz kompanije Cleafy upozorio je na novi opasni malver koji se širi širom sveta i koji je pretnja za svačije bankovne račune. Re... Dalje
Android malver preusmerava korisničke pozive bankama na brojeve koje kontrolišu hakeri
Nova verzija malvera za Android FakeCall otima odlazne pozive korisnika ka njihovoj banci, i preusmerava ih na telefonski broj napadača. Cilj najnovi... Dalje
Pratite nas
Nagrade