Crocodilus: Novi Android malver može da preuzme potpunu kontrolu nad zaraženim uređajima
Mobilni telefoni, 31.03.2025, 14:00 PM
.jpg)
Istraživači kompanije ThreatFabric otkrili su novi malver za Android pod nazivom Crocodilus. Crocodilus je bankarski malver koji može da preuzme kontrolu nad inficiranim uređajem.
Istraživači kažu da se malver distribuira preko dropper-a koji zaobilazi bezbednosne zaštite Androida 13 i novijih verzija. Dropper instalira malver bez pokretanja Play Protecta i zaobilazi ograničenja Accessibility Service.
Ono što Crocodilus čini posebnim je to što koristi socijalni inženjering kako bi žrtve dale pristup svom kripto novčaniku. To se postiže upozorenjem koje preklapa ekran da korisnici moraju da „naprave rezervnu kopiju ključa novčanika u podešavanjima u roku od 12 sati“ ili rizikuju da izgube pristup svom novčaniku.
„Ovaj trik soci inženjeringa vodi žrtvu da njene seed fraze (ključ novčanika), omogućavajući Crocodilusu da je ukrade koristeći svoj Accessibility Logger“, objašnjava ThreatFabric. „Sa ovim informacijama, napadači mogu da preuzmu potpunu kontrolu nad novčanikom i potpuno ga isprazne.“.
U svojim prvim operacijama Crocodilus je ciljao korisnike u Turskoj i Španiji, i bankovne račune iz te dve zemlje. Po svemu sudeći malver je turskog porekla.
Nejasno je kako dolazi do infekcije, ali obično su žrtve prevarene da preuzmu dropper sa zlonamernih sajtova, preko lažnih reklama na društvenim mrežama ili SMS-a i nezvaničnih prodavnica aplikacija.
Kada se pokrene, Crocodilus dobija pristup Accessibility Service, koji je namenjen za pomoć osobama sa invaliditetom, da bi dobio pristup sadržaju na ekranu i nadgledao pokretanje aplikacija.
Kada žrtva otvori aplikaciju banke ili novčanik za kriptovalutu, Crocodilus učitava lažni ekran preko prave aplikacije kako bi presreo podatke za prijavljivanje na nalog žrtve.
Malver podržava 23 komande koje može da izvrši na uređaju, uključujući prosleđivanje poziva, pokretanje određene aplikacije, objavljivanje push obaveštenja, slanje SMS-ova svim kontaktima ili određenom broju, dobijanje SMS poruke, zahtevanje privilegija administratora uređaja, uključivanje i isključivanje zvuka, zaključavanje ekrana, kao i da bude podrazumevana SMS aplikacija.
Malver takođe nudi funkciju trojanaca za daljinski pristup (RAT), koja omogućava operaterima da dodiruju ekran, kreću se po korisničkom interfejsu, izvode pokrete prevlačenja i još mnogo toga.
Postoji i namenska RAT komanda za skrinšot aplikacije Google Authenticator i snimanje jednokratnih kodova koji se koriste za zaštitu naloga dvofaktorskom autentifikacijom.
Dok obavljaju ove radnje, operateri mogu da aktiviraju preklapanje crnog ekrana i isključe zvuk uređaja kako bi od žrtve sakrili ono što se dešava na uređaju tako da njoj izgleda kao da je uređaj zaključan.
Malver bi uskoro mogao da se proširi po celom svetu, a oni koji stoje iza ovog malvera mogli bi dodati još aplikacija na listu ciljanih aplikacija.
Korisnicima Androida se savetuje da izbegavaju preuzimanje APK-ova izvan Google Play i da Play Protect bude uvek aktivan na njihovim uređajima.
Foto: Rami Al-zayat | Unsplash

Izdvojeno
Crocodilus: Novi Android malver može da preuzme potpunu kontrolu nad zaraženim uređajima
.jpg)
Istraživači kompanije ThreatFabric otkrili su novi malver za Android pod nazivom Crocodilus. Crocodilus je bankarski malver koji može da preuzme ko... Dalje
Dve novinarke BIRN-a na meti špijunskog softvera Pegazus
.jpg)
Dve novinarke BIRN-a bile su mete neuspelog pokušaja instalacije poznatog špijunskog softera Pegazus izraelske kompanije NSO Group. Obe novinarke do... Dalje
Google objavio šokantan podatak koji pokazuje koliko rizikujete sa aplikacijama koje preuzimate izvan Google Play
.jpg)
Jedan od ključnih razloga zbog kojeg mnogi korisnici biraju Android umesto iOS-a je otvorenost Googleovog operativnog sistema. Međutim, Google je po... Dalje
Novi Android trojanac PlayPraetor se širi preko lažnih Google Play stranica

Novi trojanac, PlayPraetor, širi se preko lažnih Google Play stranica koje podstiču korisnike da preuzmu naizgled legitimne aplikacije. Međutim, A... Dalje
Malver u više od 300 aplikacija na Google Play, aplikacije instalirane 60 miliona puta
.jpg)
Više od 300 zlonamernih Android aplikacija koje su sa Google Play preuzete 60 miliona puta, delovale su kao reklamni softver (adware) ili su pokušav... Dalje
Pratite nas
Nagrade