Polovina emailova sa temom putovanja koje dobiju korisnici širom sveta su prevara

Anti-spam, 07.08.2024, 13:00 PM

Polovina emailova sa temom putovanja koje dobiju korisnici širom sveta su prevara

Sa očekivanom potrošnjom od 2 milijarde dolara ove godine, globalni turizam je na putu ka oporavku. U sajber svetu, ovo stvara brojne mogućnosti za spam kampanje sajber kriminalaca koji ih prilagođavaju ponašanju ljudi i trendovima putovanja.

Spam reklame ili neželjena elektronska pošta, postaju sve veći problem. Poruke se kreću u rasponu od promocija i legitimnih marketinških mamaca do prevara i različitih pokušaja pecanja (phishing) dizajniranih da ukradu lične i finansijske informacije ili prevare primaoce da instaliraju malver na uređaje.

Istraživači kompanije Bitdefender analizirali su trendove nepoželjne elektronske pošte i reklama sa temama putovanja tokom tri meseca ove godine (od aprila do juna 2024). Polovina svih spam mailova sa temom putovanja označena je kao prevara.

Na globalnom nivou, Evropa je primila najviše neželjenih mailova sa temom putovanja između aprila i juna 2024., a za njom slede Severna Amerika i Meksiko.

Sjedinjene Američke Države su na prvom mestu kao pojedinačna zemlja koja je najviše ciljana, a slede Irska, Velika Britanija, Nemačka, Indija, Južna Afrika, Australija, Švedska, Japan, Danska, Italija, Rumunija, Japan i Kanada.

SAD su glavni izvor neželjene pošte sa temom putovanja, sa 38% emailova koji potiču sa IP adresa u ovoj zemlji. Više od 60% preostale neželjene pošte sa temom putovanja potiče sa IP adresa u Evropi, Južnoj Africi i Aziji.

Istraživači su primetili da su spam kampanje sa temom putovanja lokalizovane za korisnike širom sveta.

Još od prevara na temu putovanja ove godine bile su lažne poklon kartice i pokloni u zamenu za popunjavanje anketa. Većina ovih prevara sa anketama ili poklon karticama bile su reciklirane verzije prevara iz 2023. Neke od avio-kompanija koje se najčešće zloupotrebljavaju u ovakvim prevarama su Delta, Southwest, United, Ryanair, Lufthansa i Virgin Australia. Svi analizirani uzorci koji sadrže ključne reči kao što su „besplatan poklon“ ili „poklon kartica“, uz koje je pisalo ime istaknutih avio-kompanija u Severnoj Americi, Evropi ili Australiji, bili su prevara.

Ovogodišnji program prevara na temu putovanja ne bi bio potpun bez phishing kampanja koje ciljaju Airbnb i Booking.com i to kako domaćine tako i goste. Neke od phishing kampanja su imale za cilj da prevare domaćine da predaju svoje podatke za prijavu, dok je u drugima instaliran malver na uređaje žrtava. U emailovima koji navodno dolaze od Airbnba navodi se da su korisnički nalozi suspendovani iz bezbednosnih razloga, kao što je prekoračenje maksimalnog broja pokušaja prijave.

Phishing emailovi platforme Booking.com su dizajnirani da izgledaju kao poruka sa sajta koja obaveštava menadžere hotela da jedan od njihovih gostiju mora da stupi u kontakt sa njima što je pre moguće kako bi dogovorio vraćanje nekih zaboravljenih stvari.

Kako da se zaštitite od ovakvih prevara?

1. Ignorišite sve neočekivane ili neželjene emailove. Ako tražite ponude i promocije, zanemarite one koje zvuče previše dobro da bi bile istinite i idite na zvanične veb sajtove i platforme i tamo proverite da li ima takvih ponuda i promocija.

2. Budite izuzetno oprezni sa prilozima u emailovima. Hitnim porukama sa prilozima treba pristupati izuzetno pažljivo. Svaka potvrda rezervacije koju dobijete putem emaila treba da se proveri tako što ćete pristupiti svom nalogu na zvaničnoj platformi ili u aplikaciji (ne preko linkova za pristup u emailu). Kad god ste u nedoumici, kontaktirajte direktno platformu/provajdera.

3. Pređite kursorom preko svakog URL-a da biste bili sigurni da niste usmereni na domene koji su slični onom pravom.

4. Ignorišite svu neželjenu e-poštu u vezi sa učešćem u anketi i poklonima od avio-kompanija koje vam obećavaju novac, besplatne kilometre za česte letove ili druge poklone kao što je elektronika

5. Nikada nemojte slati emailom osetljive informacije, kao što je broj kreditne kartice ili bilo koji drugi identifikacioni dokument, ako ste zahtev dobili u emailu koji niste očekivali.

6. Instalirajte bezbednosno rešenje na svojim uređajima da biste zaštitili od malvera i phishing napada.


Foto: Caroline Selfors | Unsplash


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Polovina emailova sa temom putovanja koje dobiju korisnici širom sveta su prevara

Polovina emailova sa temom putovanja koje dobiju korisnici širom sveta su prevara

Sa očekivanom potrošnjom od 2 milijarde dolara ove godine, globalni turizam je na putu ka oporavku. U sajber svetu, ovo stvara brojne mogućnosti z... Dalje

I Yahoo najavio nove mere za bezbedniju e-poštu sa manje neželjenih poruka

I Yahoo najavio nove mere za bezbedniju e-poštu sa manje neželjenih poruka

Dva najveća svetska email provajdera objavila su istog dana da će preduzeti određene mere da obuzdaju neželjenu poštu. U svom saopštenju, Yaho... Dalje

Tri od pet mejlova u vezi sa putovanjima su prevara

 Tri od pet mejlova u vezi sa putovanjima su prevara

Uprkos ekonomskoj krizi, interesovanje za putovanja je ove godine veliko, a međunarodni turizam je na dobrom putu da se vrati na nivo pre pandemije. ... Dalje

4 od 5 e-mailova sa temom Dana zaljubljenih su prevara

4 od 5 e-mailova sa temom Dana zaljubljenih su prevara

Kada je reč o sajber bezbednosti, Dan zaljubljenih svake godine najavljuje jednu stvar - novi talas prevara. Ove godine, Danu zaljubljenih prethodio ... Dalje

Trojanac Agent Tesla u novoj spam kampanji: Ne otvarajte prilog u ovim emailovima

Trojanac Agent Tesla u novoj spam kampanji:  Ne otvarajte prilog u ovim emailovima

Istraživači iz kompanije Kaspersky upozorili su na novu spam kampanju, u okviru koje se masovno šalju emailovi sa prilogom u kome je sakriven malve... Dalje