Ransomware Petya sprečava restartovanje računara i pristup fajlovima

Opisi virusa, 28.03.2016, 01:30 AM

Ransomware Petya sprečava restartovanje računara i pristup fajlovima

Stručnjaci nemačkog proizvođača antivirusa kompanije G Data otkrili su novi ransomware nazvan Petya koji na nivou DOS-a zaključava ekran sprečavajući korisnike da pristupe svojim fajlovima.

Locker (lock-ransomware) kao što je Petya, je vrsta ransomware koja je postojala pre pre kripto ransomwarea. Oni ne šifruju pojedinačne fajlove već samo sprečavaju korisnika da pristupi svojim podacima. U većini slučajeva, zaključava se desktop, mada ima i ransomwarea koji zaključavaju prozor browsera (browser locker ili browser ransomware).

Vremenom su korisnici shvatili da se lock-ransomware lako uklanja sa računara, pa su se sajber kriminalci okrenuli kripto ransomwareima, zbog njihove efikasnosti u ubeđivanju žrtava da plate otkup.

Zato je pojava ovog lock-ransomwarea veoma neobična, posebno što on ne cilja mobilne uređaje gde je ovakva vrsta pretnje još uvek veoma efikasna.

Petya se širi preko spear fišing emailova koji se šalju na email adrese zaposlenih u odeljenjima ljudskih resursa u kompanijama.

Emailovi sadrže link za fajl na Dropboxu, odakle navodno može biti preuzet CV kandidata za posao. Ustvari je reč o EXE fajlu koji je nazvan application_portfolio-packed.exe, koji ako se pokrene, dovodi do pojave poznatog Windowsovog “blue screen of death” i restartovanja sistema.

Pre restartovanja, ransomware menja MBR hard diska i preuzima kontrolu nad pokretanjem sistema.

Kada se računar restartuje, on će lažirati proces provere diska, i kada završi sa tim, malver će najzad prikazati svoje lice - crveni ekran sa mrtvačkom glavom na kome piše "Press any key!". Pritisak na taster prikazuje obaveštenje da je računar zaražen ransomwareom Petya.

Restartovanje računara će uvek dovesti do istog rezultata.

Na ekranu koji prikazuje Petya, nalazi se link za sajt hostovan na Toru na kome je moguće platiti otkup. Ako korisnik kupi ključ za dešifrovanje, može da ga unese na dnu zaključanog ekrana. Petya tvrdi da šifruje fajlove korisnika, ali iz G Data su proverili ove tvrdnje, i kažu da su one neistinite.

I stručnjaci kompanije Trend Micro analizirali su ransomware Petya, i potvrdili da on ne šifruje fajlove. Oni takođe kažu da malver menja MBR i sprečava korisnike da koriste Safe Mode. Kriminalci od žrtava traže 0,99 bitcoina (oko 400 dolara), a nakon sedam dana ovaj iznos se udvostručava.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje

BlackLock je nova opasna ransomware banda

BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje