Ransomware Petya se vratio kao ransomware GoldenEye
Opisi virusa, 08.12.2016, 11:30 AM
Combo ransomware Petya-Misha se vratio sa novom verzijom i sa novim imenom - GoldenEye Ransomware.
Novi ransomware je skoro identičan prethodnim verzijama ransomwarea Petya i Misha.
On se trenutno širi preko spam emailova, i kako izgleda, za sada cilja samo korisnike sa nemačkog govornog područja.
Emailovi su na nemačkom i u njima su dva priloga, jedan PDF fajl i jedna Excel tabela. PDF fajl je lažna biografija, očigledno namenjena kadrovskim službama koja treba da uveri primaoca emaila da je email legitiman.
Excel fajl je installer za ransomware GoldenEye koji sadrži maliciozni macro koji instalira ransomware.
Nazivi Excel fajlova nisu isti u svim spam emailovima.
Kada potencijalna žrtva klikne na dugme Enable Content, započeće proces instalacije GoldenEye ransomwarea.
Način rada novog ransomwarea je nešto drugačiji od onoga kako su Petya i Misha funkcionisali. U infekcijama Petya/Misha ransomwareom, ako Petya nije mogao da dobije administratorska prava da bi izmenio MBR, u akciju bi stupao Misha koji bi šifrovao fajlove. GoldenEye najpre šifruje fajlove na računaru a zatim pokušava da instalira MBR bootkit da bi šifrovao MFT diska.
GoldenEye šifruje fajlove kao i svaki drugi ransomware, i svakom šifrovanom fajlu dodaje ekstenziju koja se sastoji od osam nasumično izabranih karaktera.
GoldenEye menja i MBR (Master Boot Record) hard diska svojim boot loaderom.
Kada se to završi, ransomware pokazuje poruku o otkupnini. Naziv tog .txt fajla je YOUR_FILES_ARE_ENCRYPTED.TXT.
To je ono što radi Misha, deo Petya-Misha combo ransomwarea. Misha, dakle, šifruje fajlove, a Petya zaključava hard disk.
Kada prikaže poruku o otkupnini, u akciju stupa Petya. Ovo se dešava kada ransomware restartuje računar posle čega započinje šifrovanje MFT (Master File Table) hard diska, što će u potpunosti onemogućiti pristup bilo kom fajlu sa hard diska.
Proces enkripcije MFT je maskiran lažnim chkdsk ekranom.
Po završetku tog procesa, vide se mnogo očiglednije promene u odnosu na ranije infekcije Petya-Misha ransomwareima. Jedna od njih je novi ekran sa obaveštenjem o infekciji.
Ranije je Petya prikazivao crveni tekst, koji je promenjen u zeleni kada je dodat Misha. Sada je tekst žute boje.
Korisnici koji žele da vrate fajlove moraju da plate 1,33284506 bitcoina, što je oko 1000 dolara.
Iako se GoldenEye predstavlja kao potpuno novi ransomware, njegov način rada, poruka o otkupnini ali i ostalo govore da je reč o malo izmenjenoj kombinaciji Petya-Misha ransomwarea.
Petya se prvi put pojavio u martu 2016., a njegova prva verzija je samo šifrovala MBR i MFT. Zbog toga što je to dovodilo do grešaka koje su zaustavljale proces enkripcije i zato što je zahtevalo administratorske privilegije da bi se proces odvijao kako treba, u maju je autor ransomwarea dodao komponentu Misha za šifrovanje fajlova, koji šifruje fajlove na "klasičan" način, u slučaju ako Petya zakaže.
Iza ovih ransomwarea stoji sajber kriminalac Janus, koji je do oktobra ove godine na svom sajtu Janus Cybercrime nudio Petya i Misha ransomwaree u kombinaciji kao RaaS (Ransomware as a Service).
Janus je poznat i po tome što je u julu ove godine sabotirao jednog od svojih konkrenata tako što je objavio ključeve za dešifrovanje za ransomware Chimera.
Izdvojeno
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Lažni poslodavci novim malverom inficiraju računare onih koji posao traže na LinkedInu i X-u
Nova verzija malvera BeaverTail koristi se za napade na ljude koji traže posao u tehnološkoj industriji. Napad, koji su otkrili istraživači iz Uni... Dalje
Sajber kriminalci koriste skandal sa reperom Pi Didijem za širenje novog malvera
Sajber kriminalci pokušavaju da iskoriste interes javnosti u vezi optužbi protiv rep zvezde Šona „Didija“ Kombsa za širenje novog malv... Dalje
Pratite nas
Nagrade