Otkrivena nova verzija opasnog ransomwarea Cerber
Opisi virusa, 13.10.2016, 01:00 AM
Stručnjaci kompanije Trend Micro primetili su da nekoliko exploit alata isporučuju ransomware Cerber, verziju 4.0 koja se pojavila samo mesec dana posle objavljivanja verzije 3.0.
Obaveštenje o otkupnini nove verzije malvera je umesto u .hta u .html formatu. Umesto ekstenzije ".cerber3" koju je verzija 3.0 dodavala šifrovanim fajlovima, nova verzija malvera dodaje nasumično odabrani niz karaktera koji se generiše za svaku novu infekciju.
Cerber 4.0 je primećen početkom oktobra a reklama koju su objavili autori ransomwarea u kojoj su nabrojane novine koju donosi nova verzija izgleda da je privukla sajber kriminalce jer se ona već uveliko koristi u napadima.
Cerber je ove godine postao jedan od najpoznatijih ransomwarea. On ima širok spektar mogućnosti i često se prodaje i kupuje kao servis (ransomware as a service). Brz tempo objavljivanja novih verzija ransomwarea doveo je do toga da on postane popularan payload nekoliko exploit alata.
Stručnjaci kompanije Trend Micro primetili su da kampanja PseudoDarkleech koja uglavnom isporučuje ransomware preko kompromitovanih sajtova, i koja je ranije distribuirala CryptMIC i CryptXXX, od 1. oktobra distribuira Cerber 4.0.
Dve stare malvertajzing kampanje takođe distribuiraju Cerber 4.0. Jedna koristi exploit alat Magnitude, koji već dugo širi ransomware Cerber. Magnitude je ažuriran 3. oktobra i od tada isporučuje Cerber 4.0 u zemljama Azije, posebno na Tajvanu, u Koreji, Hong Kongu, Singapuru i Kini.
Druga kampanja koja koristi lažne oglase za kazina ranije je distribuirala Andromedu ili Betabot. Sada ova kampanja distribuira Cerber 4.0. Tu promenu uočili su u Trend Micro 4. oktobra kada je Trend Micro prvi put detektovao Cerber 4.0 koji se isporučivao preko exploit alata RIG, koji je ranije već distribuirao Cebrer.
Treća malvertajzing kampanja je relativno nova - prvi put je identifikovana 8. septembra kada je distribuiran Cerber 3.0 koji je 3. oktobra zamenjen sa Cerber 4.0. Zemlje u kojima je primećena ova kompanja su SAD, Nemačka, Španija, Tajvan i Koreja. Kampanja koristi exploit alat Neutrino iako su kriminalci koji stoje iza Neutrino alata tvrdili da on više nije u uporebi. Međutim, stručnjaci smatraju da Neutrino nikad nije ni povučen iz upotrebe, već da su se kriminalci koji stoje iza njega uplašili da bi mogli biti razotkriveni i da zbog toga Neutrino nude samo VIP klijentima za velike operacije.
Ransomware je pretnja koja se razvija, i najosnovnija odbrana podrazumeva odgovarajući proces pravljenja i čuvanja rezervnih kopija. Stručnjaci kompanije Trend Micro preporučuju korisnicima da slede pravilo 1-2-3: 3 kopije, 2 uređaja i 1 koja se nalazi na sigurnom mestu.
Malvertajzing (maliciozni oglasi) i exploit alati se stalno razvijaju i unapređuju, tako da je ažuriranje softvera od ključnog značaja za korisnsike i preduzeća. To uključuje i operativni sistem i programe. Od velikog je značaja i korišćenje antivirusnog rešenja koje može da obezbedi proaktivnu sveobuhvatnu odbranu od napadača koji ciljaju nove bezbednosne propuste.
Izdvojeno
Nevidljivi špijun: Remcos RAT
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Pratite nas
Nagrade