Objavljena nova verzija ransomwarea Cerber, za sada nema rešenja za dešifrovanje fajlova
Opisi virusa, 09.08.2016, 08:00 AM
Autor ransomwarea Cerber objavio je dve nove verzije, a loša vest glasi: fajlovi koje šifruju Cerber v1.5 i v2, nažalost, ne mogu biti dešifrovani bez plaćanja otkupa.
Pre nekoliko nedelja, kompanija Trend Micro objavila je alat koji se može koristiti za dešifrovanje fajlova koje šifruju brojni poznati ransomwarei, među kojima su prva verzija ransomwarea Cerber, CryptXXX, BadBlock i TeslaCrypt.
Nažalost, autor ransomwarea Cerber očigledno je pregledao kod ovog alata i našao način da alat kompanije Trend Micro učini beskorisnim.
Cerber se pojavio početkom ove godine, ali ako vam njegovo ime ne govori mnogo, možda ćete ga se setiti kao ransomwarea koji glasno čita obaveštenje o otkupu na nekoliko jezika. Kako je prolazilo vreme, ovaj neobični ransomware je postao jedan od najraširenijih malvera ove vrste.
Fajlovi koje šifruje Cerber2 dobijaju ekstenziju .cerber2, dok je prethodna verzija šifrovanim fajlovima dodavala ekstenziju .cerber.
I metod enkripcije je promenjen - Cerber2 koristi Microsoft API CryptGenRandom za generisanje enkripcijskih ključeva, koji su sada umesto 16 bajta dugi 32 bajta.
Konfiguracija Cerber2 sprečava pokretanje ransomwarea na računarima na kojima je instaliran sigurnosni softver kao što je ArcaBit, ArcaVir, Avast, Bitdefender, BullGuard, CA, Emsisoft, ESET, eTrust, F-Secure, Kaspersky, LavaSoft i TrustPort.
Osim toga, ransomware se neće pokrenuti ako otkrije jezik operativnog sistema za sledeće države: Jermeniju, Azerbejdžan, Belorusiju, Gruziju, Kirgistan, Kazahstan, Moldaviju, Rusiju, Turkmeniistan, Tadžekistan, Ukrajinu i Uzbekistan.
Cerber v2 šifruje 456 vrsta fajlova i u tom smislu je jedan od najdestruktivnijih ransomwarea.
Verzija 2 ransomwarea ima i drugačije obaveštenje o otkupu.
Pomenuti alat kompanije Trend Micro je ažuriran u petak, ali nažalost za Cerber2 nema rešenja u ovom trenutku. Jedino rešenje za korisnike inficiranih računara koji ne žele da plate otkup, je da naprave backup šifrovanih fajlova i da se nadaju da će se uskoro pojaviti rešenje za njih.
Izdvojeno
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Lažni poslodavci novim malverom inficiraju računare onih koji posao traže na LinkedInu i X-u
Nova verzija malvera BeaverTail koristi se za napade na ljude koji traže posao u tehnološkoj industriji. Napad, koji su otkrili istraživači iz Uni... Dalje
Sajber kriminalci koriste skandal sa reperom Pi Didijem za širenje novog malvera
Sajber kriminalci pokušavaju da iskoriste interes javnosti u vezi optužbi protiv rep zvezde Šona „Didija“ Kombsa za širenje novog malv... Dalje
Pratite nas
Nagrade