Novi ransomware šifruje fajlove, blokira pristup računaru i koristi ga za DDoS napad
Opisi virusa, 25.05.2016, 08:30 AM
Istraživači kompanije Invincea otkrili su novi ransomware koji ne samo što inficirane računare i podatke na njima drži kao taoce, nego kompromitovane računare koristi i za DDoS napade. To praktično znači da žrtva ne može da pristupi računaru, dok se on u isto vreme koristi napad na drugu žrtvu. Kako kažu iz kompanije Invincea, reč je o izmenjenoj ali poznatoj pretnji, ransomwareu Cerber.
Da bi inficirali računare napadači koriste spear fišing emailove koji stižu na email adrese žrtava sa Rich Text Document (.rtf) u prilogu. Dokument i email se često predstavljaju kao račun ili neke informacije koje bi mogle biti važne odabranoj žrtvi. Ako žrtva odluči da otvori email i dokument u njemu, to će pokrenuti Microsoft Word i ugrađene makroe.
Napadači se, dakle, oslanjaju na Macro funkciju u Officeu, koja onda pokreće maliciozni VBScript koji preuzima i pokreće malver.
Ovo je veoma popularna metoda infekcije jer je mnogo antivirusa “potpuno slepo” za ovakav napad. U trenutku kada su istraživači kompanije Invincea analizirali napad, njega je detektovalo 37 od 57 antivirusnih endžina na VirusTotalu.
Kada se ransomware pokrene, on šifruje podatke korisnika i zatim blokira pristup računaru zaključavajući ekran. Posle toga se pokreće drugi fajl 311.tmp koji počinje da šalje veliku količinu saobraćaja sa inficiranog računara.
To što je ovaj malver osposobljen i za DDoS napade sa aspekta njegovih autora uopšte nije loša ideja. Rentiranje DDoS botova na Dark Webu je veoma unosan biznis, iako su poslednjih godina cene značajno pale.
Mora se imati u vidu da neće sve žrtve platiti za dešifrovanje fajlova. Da infekcija računara ne bi u takvim slučajevima bila uzaludan posao, kriminalci su smislili plan B - da inficirane računare iskoriste za DDoS napade.
U najboljem slučaju za kriminalce, žrtva može da plati otkup i da računar i dalje služi kao DDoS bot.
Ovo je prvi ransomware koji se može iskoristiti za DDoS napade, ali stručnjaci kažu da će to postati standard u narednim mesecima.
Izdvojeno
Nevidljivi špijun: Remcos RAT
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Pratite nas
Nagrade