Novi ransomware HDDCryptor šifruje MBR hard diska i fajlove žrtava
Opisi virusa, 20.09.2016, 08:30 AM

Stručnjaci kompanija Trend Micro i Morphus Labs upozorili su na novu verziju ransomwarea HDDCryptor koji se pojavio početkom godine kada su korisnici foruma Bleeping Computer prijavili infekcije ovim ransomwareom.
HDDCryptor koji je poznat i pod nazivom Mamba napada MBR (Master Boot Record) hard diska, sprečavajući učitavanje operativnog sistema inficiranog računara posle enkripcije fajlova.
HDDCryptor nije prvi ransomware koji se ovako ponaša. Slični njemu su i ransomwarei Petya i Satana koji su se pojavili posle HDDCryptora ali su privukli znatno veću pažnju medija.
Novi izveštaji govore da se nova verzija HDDCryptora trenutno širi po celom svetu.
Renato Marino, bezbednosni istraživač kompanije Morphus Labs, kaže da je jedna kompanija pozvala Morphus Labs da istraži masovnu infekciju računara u njenim predstavništvima u SAD, Brazilu i Indiji.
Morphus Labs je objavio tehničku analizu nove verzije ransomwarea nekoliko dana pošto su to uradili i stručnjaci kompanije Trend Micro.
Stručnjaci kažu da do infekcije dolazi kada korisnici posete maliciozni web sajt i preuzmu fajlove zaražene malverom. Ovi fajlovi su ili inficirani samim HDDCryptororom ili nekim posredničkim malverom koji kasnije isporučuje HDDCryptor.
Kada se preuzeti fajl pokrene, on ostavlja nekoliko fajlova na računaru i pokreće ih određenim redosledom.
HDDCryptor najpre skenira lokalnu mrežu, a zatim koristi besplatni alat Network Password Recovery da bi našao lozinke za deljene foldere.
Proces se nastavlja pokretanjem open source alata nazvanog DiskCryptor koji šifruje fajlove na particijama hard diska. Ovaj alat se zatim koristi zajedno sa prethodno pronađenim lozinkama da bi se povezao sa umreženim diskovima i šifrovao podatke na njima.
Na kraju, HDDCryptor prepisuje MBR svojim boot loaderom i restartuje računar, da bi zatim prikazao obaveštenje o otkupnini.
Žrtve se pozivaju da emailom kontaktiraju autora ransomwarea da bi dobili bitcoin adresu na koju treba da uplate traženu otkupninu. Trenutno, HDDCryptor traži 1 bitcoin (oko 610 dolara).
Na osnovu sume koju su našli na jednoj bitcoin adresi, istraživači su zaključili da je najmanje četiri korisnika do sada platilo otkupninu, ali stručnjaci kažu da je broj onih koji su odlučili da plate veći jer kriminalci verovatno koriste različite bitcoin adrese.

Izdvojeno
Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje
Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje
Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru
.jpg)
Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje
Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje
BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje
Pratite nas
Nagrade