Nova verzija ransomwarea Cerber krade lozinke iz browsera i informacije o Bitcoin novčanicima

Opisi virusa, 09.08.2017, 01:00 AM

Nova verzija ransomwarea Cerber krade lozinke iz browsera i informacije o Bitcoin novčanicima

Ransomware Cerber je ažuriran tako da nova verzija malvera prikuplja i krade podatke sa inficiranih računara, slično kao što rade takozvani infostealeri, malveri čija je glavna misija krađa podataka sa računara.

Nova verzija ransomwarea Cerber, koju su otkrili istraživači iz kompanije Trend Micro, prikuplja lozinke iz browsera i krade fajlove koji su u vezi Bitcoin novčanika.

Novi Cerber može da prikuplja lozinke sačuvane u browserima kao što su Internet Explorer, Google Chrome i Mozilla Firefox.

Pored lozinki, Cerber traži i fajlove koji su povezani sa tri aplikacije Bitcoin novčanika. Malver traži i krade fajlove sa nazivima wallet.dat (Bitcoin Core novčanik), *.wallet (Multibit novčanik) i electrum.dat (Electrum novčanik).

Međutim, dok lozinke izvučene iz browsera mogu biti iskorišćene za preotimanje online naloga, podaci o Bitcoin novčanicima možda neće biti od pomoći napadačima.

Naime, ne čuvaju svi ovi fajlovi lozinke za pristup Bitcoin novčanicima. Recimo, od 2013. aplikacija Electrum ne koristi više electrum.dat fajl za čuvanje informacija o novčaniku. Ovo ukazuje da je grupa koja stoji iza Cerbera možda samo kopirala kod nekog infostealera, ne znajući da on više nije od pomoći.

Ransomware Cerber je zaradio kriminalcima mnogo novca, ali izgleda da njima to nije dovoljno. Nova funkcija Cerbera pokazuje da napadači traže nove načine da zarade od ransomwarea. Krađa bitcoina bi bila dragocen izvor prihoda za sajber kriminalce, kažu istraživači.

Jedino što se nije promenilo je način infekcije: Cerber se još uvek isporučuje preko emaila, odnosno njega preuzima trojanac downloader Nemucod koji se nalazi u prilogu lažnih emailova. To je još jedno podsećanje za korisnike da ne otvaraju priloge u emailovima neproverenih ili nepoznatih pošiljalaca.

Ipak, Cerber nije prvi ransomware koji krade informacije sa inficiranih računara. Prvi infostealer među ransomwareima je bio Kriptovor, koji je otkriven u aprilu 2015.

Godinu dana kasnije, i ransomware CryptXXX je dobio podršku za krađu podataka Bitcoin novčanika, a kasnije i za krađu lozinki iz browsera.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje

BlackLock je nova opasna ransomware banda

BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje