Pojavila se nova, šesta verzija ransomwarea Cerber, ransomware opasniji nego ikad

Opisi virusa, 05.05.2017, 00:30 AM

Pojavila se nova, šesta verzija ransomwarea Cerber, ransomware opasniji nego ikad

Ransomware Cerber se vratio sa novom verzijom koja se pojavila prošlog meseca.

Cerber je već godinama pretnja za korisnike interneta. Cerber je zaslužan za 87% svih napada ransomwarea u prva tri meseca ove godine, zbog čega zauzima čelnu poziciju na listi najraširenijih ransomwarea.

Krajem prošlog meseca, bezbednosni istraživači iz kompanije Trend Micro primetili su šestu verziju ovog ransomwarea koji zarađuje milione dolara za sajber kriminace koji ga distribuiraju ali i za programere koji razvijaju malver.

Nova verzija malvera donosi nove distributivne vektore, izmenjenu enkripciju, i anti-sandbox i anti-AV funkcije.

Ova poboljšanja ransomwarea pokazuju da se Cerber i dalje razvija i da oni koji stoje iza njega imaju velike ambicije, koje hrani finsijski uspeh koji je postigao Cerber od kada je zimus nestao ransomware Locky, ostavljajući prostor drugim ransomwareima.

Cerber 6 se distribuira kao i ranije verzije - ransomware se i dalje oslanja na masovne spam kampanje pomoću kojih dolazi do žrtava, ali su primećeni i novi kanali širenja malvera kao što su exploit alati.

Spam emailovi koji šire Cerber i dalje koriste klasičan ZIP -> JavaScript -> PowerShell trik. Ipak, istraživači su primetili da se eksperimentiše i sa drugim vrstama email atačmenta, od kojih najčešće sa samoekstrahujućim arhivama (SFX fajlovi). Distributeri Cerbera koriste i HTA i BIN fajlove za inficiranje računara korisnika.

Razlog zbog koga se trenutno koristi ovoliko različitih taktika za širenje malvera je to što je Cerber postao veoma popularan na crnom tržištu, gde njegovi autori prodaju pristup Ransomware-as-a-Service portalu.

To, kao i nova verzija, ali i zastoj u radu bot mreže Necurs, glavni su faktori uspeha ransomwarea Cerber koji je prošlog meseca postao zvanično najpopularniji ransomware.

Ali upravo njegova popularnost i uspeh otežavaju posao sajber kriminalcima koji stoje iza njega. Izvorni kod malvera i njegova infrastruktura su pod neprekidnim nadzorom i ispitivanjem.

Upravo zbog toga većina profesionalno vođenih operacija ransomwarea se unapređuje svakih nekoliko meseci. To je bio slučaj sa CryptoLockerom, TeslaCryptom, Lockyjem i sada sa Cerberom.

Najveća promena kod nove verzije Cerbera je u enkripciji. Nova verzija koristi Microsoftov Cryptographic Application Programming Interface (CryptoAPI).

Još jedna značajna promena je dodatak anti-VM i anti-sandbox tehnika koje štite ransomware od bezbednosnih istraživača i sigurnosnih proizvoda.

Ove nove funkcije, zajedno sa odloženim pokretanjem Cerber payloada otežavaju otkrivanje infekcije.

Krajem februara, prethodna verzija Cerbera je počela da izbegava enkripciju fajlova koji pripadaju antivirusnim programima. Počev od verzije 6, Cerber blokira pokretanje EXE fajlova koji pripadaju sigurnosnom softveru.

Broj familija ransomwarea neprestano raste, ali većina njih su loši, i uglavnom bazirani na open-source kodu lošeg kvaliteta. Sa druge strane, u razvoj Cerbera se ulažu veliki napori, pa bez obzira na sve veći broj konkurenata, on ostaje najopasniji ransomware na tržištu.

U ovom trenutku za žrtve nema besplatnog rešenja za dešifrovanje fajlova koje je šifrovala nova verzija Cerbera.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje

BlackLock je nova opasna ransomware banda

BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje