Malver Kovter se širi kao ažuriranje za Firefox

Opisi virusa, 11.07.2016, 00:30 AM

Malver Kovter se širi kao ažuriranje za Firefox

Kovter, malver koji je poznat po klikovima na reklame sa inficiranih računara trenutno se širi u drive-by download napadima, maskiran u legitimno ažuriranje za browser Firefox.

Kovter se prvi put pojavio pre tri godine, kao relativno jednostavan policijski malver - scareware, koji je zaključavao inficirane računare i prikazivao poruku u kojoj se od žrtava tražilo da plate kaznu ako žele da izbegnu sudski postupak za izmišljeni prekršaj.

Posle godinu dana, ova taktika je postala nedelotvorna pa je Kovter pretrpeo izmene posle kojih se specijalizovao za prevare sa klikovima na reklame.

Od tada se Kovter neprestano menjao, a svaka nova verzija malvera donosila je nove funkcionalnosti.

Ta brza evolucija dostigla je vrhunac prošle jeseni kada je Kovter postao pretnja bez fajlova, koja “živi” u memoriji računara i Windows registru.

Nova verzija malvera je posebno opasna jer osim što je bez fajlova, Kovter sada koristi i naizgled legitimni sertifikat. To je, kažu stručnjaci, loša vest jer legitimni sertifikati dovode do toga da mnogi antivirusi daju zeleno svetlo ovakvim programima.

Stručnjaci kompanije Barkly koji su i otkrili novu verziju Kovtera upozorili su na nju proizvođače antivirusa tako da mnogi antivirusi sada mogu da detektuju ovaj malver.

I Comodo, čiji sertifikat malver koristi, je takođe obavešten o ovome.

Korisnicima se savetuje da budu oprezni sa iskačućim prozorima kojima im se sugeriše da neki od njihovih programa treba da budu ažurirani.

Većina programa, a naročito popularnih browsera, imaju mehanizme za preuzimanje i instalaciju ažuriranja. Ako iz bilo koga razloga ne želite da koristite automatsko ažuriranje softvera, onda ažuriranja preuzimajte direktno sa zvaničnih web sajtova proizvođača.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje

BlackLock je nova opasna ransomware banda

BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje