Evolucija malvera Kovter: Od ''policijskog'' scarewarea preko prevara sa klikovima do kripto-ransomwarea
Opisi virusa, 19.04.2016, 02:00 AM
Kada se 2013. pojavio, malver Kovter bio je jednostavan "policijski" scareware koji je zaključavao računare i prikazivao poruku u kojoj je od žrtava tražio da plate kaznu ako žele da izbegnu sudski postupak. Malver je prikazivao poruke prilagođene lokaciji korisnika, koristeći logo lokalne policije da bi bio što ubedljiviji.
Kada su 2014. kampanje ove vrste postale nedelotvorne, Kovter se specijalizovao za prevare sa klikovima, a njegova aktivnost je podrazumevala učitavanje reklama i klikove na njih, bez znanja korisnika.
To je trajalo dve godine tokom kojih je malver postao poznat po brzom tempu kojim se razvijao, jer je stalno dobijao nove funkcionalnosti.
Vrhunac te evolucije dostignut je prošle jeseni, kada je Kovter postao pretnja bez fajlova, koja “živi” u memoriji računara i Windows registru.
Kada je ransomware postao veliki biznis, autori Kovtera su još jednom promenili kurs razvoja malvera i odlučili da se vrate na početak.
Ipak, nova verzija malvera koju su otkrili istraživači iz firme Check Point nije nalik originalnoj verziji jer ne zaključava inficirani računar već šifruje fajlove na računaru.
Srećom, Kovter još uvek nije dostojan suparnik ransomwareima kao što su Locky ili TeslaCrypt, jer je njegova enkripcija slaba.
Kovter ne šifruje sve fajlove, već samo prvih nekoliko bajtova svakog fajla, a enkripcijski ključ čuva na disku. Do tog ključa je moguće doći i otključati sve šifrovane fajlove.
Autori Kovtera su po svemu sudeći bili preokupirani time da malver izbegne detekciju antivirusa, pa su manje pažnje posvetili enkripciji.
Check Point nije objavio alat za dešifrovanje fajlova, ali on je ipak dostupan na sajtu Bleeping Computer jer je ovaj ransomware prošlog meseca otkriven pod imenom Nemucod.
Izdvojeno
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Lažni poslodavci novim malverom inficiraju računare onih koji posao traže na LinkedInu i X-u
Nova verzija malvera BeaverTail koristi se za napade na ljude koji traže posao u tehnološkoj industriji. Napad, koji su otkrili istraživači iz Uni... Dalje
Sajber kriminalci koriste skandal sa reperom Pi Didijem za širenje novog malvera
Sajber kriminalci pokušavaju da iskoriste interes javnosti u vezi optužbi protiv rep zvezde Šona „Didija“ Kombsa za širenje novog malv... Dalje
Pratite nas
Nagrade