Zloglasna ransomware grupa BlackBasta ima novu taktiku i novi malver koji trenutno koristi u napadima
Vesti, 15.08.2024, 13:30 PM
Rapid7 upozorava na napade povezane sa ransomware grupom Black Basta. Reč je o „višestrukim pokušajima upada“ prilikom kojih napadači koriste društveni inženjering sa ciljem da ukradu lozinke i ciljane sisteme inficiraju dropper malverom pod nazivom SystemBC.
Napadači ciljeve najpre bombarduju mejlovima, a zatim slede pozivi obično preko Microsoft Teamsa. Napadač ubeđuje korisnika da preuzme i instalira legitimni softver za daljinski pristup AnyDesk, koji se koristi kao kanal za instaliranje malvera i eksfiltriranje osetljivih podataka. Ovo uključuje i fajl pod nazivom „AntiSpam.exe“ koja navodno preuzima filtere za neželjenu e-poštu i podstiče korisnike da unesu svoje Windows akreditive kako bi dovršili ažuriranje.
Nakon ovog koraka sledi pokretanje nekoliko binarnih fajlova, DLL fajlova, PowerShell skripti i SystemBC-a, kao i uspostavljanje kontakta sa serverom napadača.
Malveri koji učitavaju druge malvere se često reklamiraju na forumima za sajber kriminalce na mračnom vebu kao što su XSS i Exploit, gde se nude onima koji žele da olakšaju upad u mrežu i infekcije svojim malverima.
„Ovi loaderi se često nude preko modela pretplate, uz mesečne naknade koje obezbeđuju pristup redovnim ažuriranjima, podršku i nove funkcije dizajnirane da izbegnu otkrivanje“, kažu istraživači.
Prema podacima ReliaQuesta, najčešće detektovani loaderi ove godine su SocGholish (FakeUpdates), GootLoader i Raspberry Robin, koji deluju kao odskočna daska za ransomware.
„GootLoader je nov na top-tri liste ove godine, gde je zamenio QakBot kako je njegova aktivnost opala“, saopštila je kompanija za sajber bezbednost.
Jedna od prednosti ovakvog pristupa zasnovanog na pretplati je što omogućava čak i sajber kriminalcima sa ograničenom tehničkom stručnošću da izvode sofisticirane napade.
Izdvojeno
Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom
Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje
Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara
Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje
Proizvođač špijunskog softvera Pegaz nastavio sa napadima na WhatsApp i nakon što je WhatsApp podneo tužbu protiv njega
Neredigovani sudski dokumenti otkrili su da je proizvođač špijunskog softvera NSO Group priznao da je razvijao eksploatacije (exploit) kako bi moga... Dalje
Opasni malver Lumma sakriven u piratskim filmovima i serijama na torent sajtovima
Piratski sadržaj je često dobro mesto za sakrivanje malvera, i to ne bi trebalo da bude iznenađenje za ljude koji ga preuzimaju. Oni koji preduzima... Dalje
Ako je vaša lozinka na ovoj listi, promenite je odmah
NordPass je objavio svoju godišnju listu najpopularnijih lozinki na svetu i drugu godinu zaredom, lozinka „123456“ je zauzela prvo mesto ... Dalje
Pratite nas
Nagrade