Sajber kriminalci u 80% napada koriste samo tri malvera
Vesti, 28.08.2023, 11:00 AM
Tri malvera koji učitavaju druge malvere na inficirane sisteme, QakBot, SocGholish i Raspberry Robin, umešani su u 80% incidenata koji su se dogodili od početka godine.
Učitavači malvera (loader) se koriste kao sredstvo za infekciju sistema drugim malverima, kao što su ransomware, virusi, trojanci ili crvi. Oni su jedan od alata koji napadači najčešće koriste da učitaju malvere u početnoj fazi sajber napada.
Istraživači kompanije ReliaQuest otkrili su da tri malvera imaju lavovski udeo u incidenatima koji su se dogodili od početka godine.
QakBot, koji se povezuje sa ransomware grupom Black Basta, dizajniran je kao bankarski trojanac, a zatim nadograđen tako da je postao „svestrani“ malver. QakBot obezbeđuje napadačima početni pristup ciljanim mrežama, a takođe isporučuje malvere koji napadačima omogućavaju daljinski pristup, krade osetljive podatke, pomaže bočno kretanje i daljinsko izvršavanje koda. Do infekcije QakBotom obično dolazi tako što žrtve dobiju mejl sa mamcem koji je prilagođen žrtvi, kao što su radni nalozi, hitni zahtevi, fakture, fajlovi ili linkovi.
SocGholish, takođe poznat kao FakeUpdates, obično je maskiran u legitimna ažuriranja softvera. Ovaj loader se isporučuje bez interakcije korisnika.
„Posetioci široke mreže kompromitovanih veb sajtova su prevareni da preuzmu „ažuriranja“, obično putem upita pregledača ili drugih zahteva za ažuriranje za Microsoft Teams i Adobe Flash“, kažu istraživači.
SocGholish se povezuje sa grupom Evil Corp iz Rusije, ali i sa brokerom za početni pristup Exotic Lily, koji sprovodi veoma sofisticirane fišing kampanje da bi dobio početni pristup i prodao ga ransomware grupama ili drugim sajber kriminalcima.
Distributeri SocGholisha koriste taktike socijalnog inženjeringa, što znači da je oprez ključan za minimiziranje ove pretnje.
Raspberry Robin je „neuhvatljivi loader“ koji se povezuje sa brojnim grupama, uključujući Evil Corp i Silence (Whisper Spider). Do infekcije dolazi preko USB uređaja, kada se cmd.exe pokrene i izvrši LNK fajl na zaraženom USB-u. LNK fajl sadrži komande koje pokreću Windows procese, kao što je msiexec.exe, da bi se preuzeo Raspberry Robin.
Raspberry Robin je korišćen za isporuku ransomwarea i drugih malvera, kao što su „Cl0p“, „LockBit“, „TrueBot“ i „Flawed Grace“.
Osim navedenih malvera, sajber kriminalci na sličan način koriste i malvere „Gootloader“, „Guloader“, „Chromeloader“ i „Ursnif“, ali njihov udeo u sajber napadima je daleko manji.
Foto: Pixabay
Izdvojeno
Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom
Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje
Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara
Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje
Proizvođač špijunskog softvera Pegaz nastavio sa napadima na WhatsApp i nakon što je WhatsApp podneo tužbu protiv njega
Neredigovani sudski dokumenti otkrili su da je proizvođač špijunskog softvera NSO Group priznao da je razvijao eksploatacije (exploit) kako bi moga... Dalje
Opasni malver Lumma sakriven u piratskim filmovima i serijama na torent sajtovima
Piratski sadržaj je često dobro mesto za sakrivanje malvera, i to ne bi trebalo da bude iznenađenje za ljude koji ga preuzimaju. Oni koji preduzima... Dalje
Ako je vaša lozinka na ovoj listi, promenite je odmah
NordPass je objavio svoju godišnju listu najpopularnijih lozinki na svetu i drugu godinu zaredom, lozinka „123456“ je zauzela prvo mesto ... Dalje
Pratite nas
Nagrade