Sajber kriminalci koriste Windows 11 kao mamac za širenje malvera

Vesti, 06.09.2021, 12:00 PM

Sajber kriminalci koriste Windows 11 kao mamac za širenje malvera

Oslanjajući se na jednostavan recept koji se mnogo puta pokazao uspešnim, sajber kriminalci su nedavno počeli sa širenjem malvera koristeći Windows 11 kao mamac za potencijalne žrtve koje treba da aktiviraju zlonamerni kod u Microsoft Word dokumentima.

Istraživači iz kompanije Anomali koji su analizirali ove napade smatraju da iza njih stoji grupa FIN7, takođe poznata i pod nazivima Carbanak i Navigator, koja je specijalizovana za krađu podataka o platnim karticama.

Grupa je iskoristila interesovanje koje je izazvalo sledeće izdanje Microsoftovog operativnog sistema.

Otvaranje Microsoft Word dokumenata u kojima je sakriven zlonamerni kod pokreće preuzimanje JavaScript backdoora koji omogućava napadačima da isporučuju payload koji žele.

Istraživači koji su analizirali šest takvih dokumenata kažu da je pomenuti backdoor varijacija backdoora koji grupa FIN7 koristi od 2018. godine.

Nazivi dokumenata ukazuju da su napadi počeli krajem juna, u vreme kada su i vesti o Windowsu 11 postale učestale.

Pretpostavlja se da su maliciozni fajlovi isporučivani putem elektronske pošte. Dokumenti sadrže slike Windowsa 11 sa tekstom koji treba da ubedi primaoca da omogući makro sadržaj.

Tvrdnja da je dokument napravljen na Window 11 Alpha treba da navede primaoca da poveruje da postoji problem kompatibilnosti koji sprečava pristup sadržaju i da sledi instrukcije za otklanjanje problema.

Ako korisnik nasedne na to, aktiviraće maliciozni VBA makro koji su sajber kriminalci postavili u dokument.

Zanimljivo je da otkrivanje određenog jezika (ruski, ukrajinski, moldavski, slovački, slovenački, estonski, srpski) zaustavlja zlonamernu aktivnost.

Grupa FIN7 postoji od 2013. godine, ali je postala poznata tek 2015. godine. Neki članovi grupe su uhapšeni i osuđeni, ali se neki napadi i malveri pripisuju grupi čak i nakon 2018. godine, kada je uhapšeno nekoliko članova grupe.

Grupa je specijalizovana za krađu podataka o platnim karticama korisnika raznih kompanija. Njihovi napadi su samo u SAD prouzrokovali gubitke od više milijadri dolara, gde je FIN7 ukrao podatke više od 20 miliona platnih kartica korišćenih na više od 6500 POS terminala za plaćanje karticama.

Foto: Anomali


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Policija ponovo zatvorila zloglasni hakerski sajt BreachForums

Policija ponovo zatvorila zloglasni hakerski sajt BreachForums

Policija je po drugi put za godinu dana preuzela kontolu nad zloglasnom platformom BreachForums, koja je poznata pre svega po prodaji ukradenih podata... Dalje

Zbog mogućih prevara Apple uklonio stotine hiljada naloga programera i korisničkih naloga iz AppStorea

Zbog mogućih prevara Apple uklonio stotine hiljada naloga programera i korisničkih naloga  iz AppStorea

Apple je objavio da je u periodu između 2020. i 2023. godine blokirao ukupno 7 milijardi dolara potencijalno lažnih transakcija, kao i lažne recenz... Dalje

Android i iOS će vas upozoravati na Bluetooth uređaje za praćenje

Android i iOS će vas upozoravati na Bluetooth uređaje za praćenje

Apple i Google uvode nove funkcije koje će upozoravati korisnike iOS-a i Androida na Bluetooth uređaje za praćenje. „Ovo će pomoći da se ... Dalje

Hakovan Europol, napadači prodaju podatke ukradene tokom napada

Hakovan Europol, napadači prodaju podatke ukradene tokom napada

Poznata hakerska grupa prodaje nešto za šta tvrde da su veoma osetljivi interni podaci koji su ukradeni početkom ovog meseca od Europola. Grupa &bd... Dalje

Dell objavio da su hakeri ukrali podatke 49 miliona kupaca

Dell objavio da su hakeri ukrali podatke 49 miliona kupaca

Dell je upozorio da su hakeri ukrali informacije o oko 49 miliona kupaca. Kompanija je na email adrese kupaca počela da šalje obaveštenja o komprom... Dalje