SAD ponudile 10 miliona dolara za informacije o ruskim vojnim hakerima
Vesti, 27.04.2022, 10:00 AM
Američki Stejt department ponudio je nagradu od 10 miliona dolara za informacije o šestorici hakera koji rade za GRU, rusku vojnu obaveštajnu službu.
Prema optužnici koja je protiv šestorice ruskih hakera podignuta 2020. godine, oni su umešani u nastanak i širenje malvera NotPetya. Svi oni su dovedeni u vezu sa zloglasnom hakerskom grupom „Peščani crv“ („Sandworm“).
Američki zvaničnici su ranije izjavili da je malver NotPetya prouzrokovao štetu u vrednosti od 10 milijardi dolara širom sveta, a u juče objavljenom saopštenju navodi se da je malver američke organizacije koštao ukupno skoro milijardu dolara.
Oficiri GRU Jurij Sergejevič Andrijenko, Sergej Vladimirovič Detistov, Pavel Valejevič Frolov, Anatolij Sergejevič Kovaljov, Artem Valejevič Očičenko i Petar Nikolajevič Pliskin optuženi su prema Zakonu o kompjuterskim prevarama i zloupotrebama (CFAA) zbog napada na kritičnu infrastrukturu.
Šest članova GRU-a delovali su u okviru Jedinice 74455, koju neki istraživači sajber bezbednosti zovu i Vudu medved (Voodoo Bear), Teleboti (Telebots) i Gvozdeni viking (Iron Viking).
Hakeri su 2020. godine optuženi za niz krivičnih dela povezanih sa napadima na Ukrajinu, Gruziju, Francusku i Južnu Koreju.
Pored malvera NotPetya, grupa je koristila destruktivne malvere kao što su KillDisk i Industroyer da bi izazvala nestanak struje u Ukrajini. Takođe su koristili malver Olympic Destroyer u napadima na sisteme koji si korišćeni tokom Zimskih olimpijskih igara u Pjongčangu 2018., a 2017. godine izveli su i napade na francuske organizacije koje su tada podržavale predsednika Emanuela Makrona.
Vlada SAD kaže da su Andrijenko, Pliskin, Detistov i Frolov razvili komponente malvera NotPetya, Olympic Destroyer i KillDisk, dok su Kovaljov i Očičenko upravljali spear fišing kampanjama koje su ciljale MOK, sportiste, zvanične partnere Zimskih olimpijskih igara u Pjongčangu 2018. i zvaničnike vlade Francuske i Gruzije.
Kovaljov je već optužen u SAD za hakovanje organizacija povezanih sa sprovođenjem predsedničkih izbora u SAD 2016. godine.
Prema saopštenju Ministarstva pravde, grupa je takođe nanela štetu kompjuterskim sistemima u Holandiji i Velikoj Britaniji.
Pre dve nedelje, američki državni tužilac Merik Garland objavio je da su SAD isključile server za komandu i kontrolu (C2) globalnog botneta sa hiljadama zaraženih uređaja za koje veruju da ih kontroliše grupa Sandworm.
Izdvojeno
Ako dobijete ovakvu poruku od Netflixa, ne nasedajte – to je prevara
Bitdefender upozorava na poruke koje dobijaju korisnici Netflixa u kojima se obaveštavaju da su im nalozi suspendovani zbog neplaćene pretplate. &bd... Dalje
Hakerska grupa Matrix koristi veliki IoT botnet za DDoS napade
Istraživači firme Aqua Nautilus upozoravaju na DDoS napade ruskog hakera ili hakerske grupe Matrix, koja koristi ranjivosti i pogrešne konfiguracij... Dalje
Malver koristi stari Avastov drajver da bi deaktivirao različite antivirusne programe na sistemima
Istraživači sajber-bezbednosti iz firme Trellix otkrili su novi napad koji koristi tehniku poznatu kao Bring Your Own Vulnerable Driver (BYOVD) da b... Dalje
Za skoro polovinu sajber napada odgovorno je svega nekoliko ransomware grupa
Prema istraživanju Corvus Insurance, pet ransomware grupa odgovorno je za 40% svih sajber-napada u trećem kvartalu 2024. Podaci iz izveštaja osigu... Dalje
Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom
Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje
Pratite nas
Nagrade