SAD optužile pet oficira kineske vojske zbog sajber špijunaže

Vesti, 20.05.2014, 10:00 AM

SAD optužile pet oficira kineske vojske zbog sajber špijunaže

Američko Ministastvo pravde saopštilo je juče da je pokrenut postupak pred sudom u Pensilvaniji protiv petorice oficira kineske armije zbog sajber špijunaže američkih kompanija.

Vang Dong, Sun Kailiang, Ven Ksinju, Huang Zenju i Gu Čunhui, koji su optuženi za hakovanje i ekonomsku sajber špijunažu, pripadnici su Jedinice 61398 Narodnooslobodilačke armije Kine. Oni se terete da su tokom osam godina duge operacije ekonomske sajber špijunaže, koja je započela 2006. godine, od nekoliko američkih kompanija koje posluju u sektoru nuklearne i solarne energije i oblasti metalurgije krali poslovne tajne.

Kompanije koje su bile meta višegodišnjih napada hakera Jedinice 61398 su Westinghouse, SolarWorld, U.S. Steel, ATI, Alcoa i druge.

Prema navodima optužnice Huang i Gu su pružali tehničku pomoć optuženima, između ostalog i obezbeđivanjem infrastrukture za napade, dok su ostali optuženi odgovorni za hakovanje ili pokušaje hakovanja američkih kompanija imenovanih u optužnici.

Za Jedinicu 61398, čiji su pripadnici optuženi, javnost je saznala u februaru prošle godine kada je američka firma Mandiant, koja je sada u vlasništvu kompanije FireEye, objavila izveštaj u kome je ovu jedinicu javno označila kao APT1 (“Advanced Persistent Threat”) i kao jednu od najvažnijih kineskih hakerskih grupa koje, podržane od kineskih vlasti, godinama unazad sprovode sofistricirane sajber operacije protiv SAD.

Petorica kineskih oficira su optuženi po 31 tački optužnice. Između ostalog oni se terete za zaveru, pristupanje računarima bez dozvole a sa ciljem krađe poslovnih tajni i nelegalnog stiacanja dobiti, za oštećenje računara slanjem kodova i komandi, krađu identiteta, ekonomsku špijunažu i krađu poslovnih tajni.

Ovo je prva tužba protiv službenika neke države zbog ove vrste hakovanja.

Opseg krađe poslovnih tajni i drugih osetljivih poslovnih informacija u ovom slučaju je značajan i zahteva agresivan odgovor”, rekao je američki državni tužilac Erik Holder. “Uspeh na svetskom tržištu trebalo bi da se zasniva isključivo na sposobnosti kompanije za inovaciju i nadmetanje, a ne na sposobnosti vlasti da budu pokrovitelji špijuniranja i krađe poslovnih tajni.”

Administracija neće tolerisati aktivnosti bilo koje države koja želi da protivzakonito sabotira američke kompanije i da podrije integritet fer konkurencije u radu slobodnog tržišta.”

Pomoćnik tužioca za nacionalnu bezbednost Džon Karlin kaže da službenici drugih država koji su umešani u sajber špijunažu koja ima za cilj sticanje prednosti na tržištu nisu i neće biti zaštićeni od zakona “samo zbog toga što hakuju pod senkom zastave njihove zemlje”.

Sajber krađa je stvarna krađa i mi ćemo smatrati da su sajber lopovi koji su plaćeni od strane države odgovorni kao i bilo koja druga transnacionalna kriminalna organizacija koja krade naša dobra i krši naše zakone”, rekao je Karlin.

Iz Kine još uvek nije stigao odgovor na ove optužbe ali prema dosadašnjem iskustvu, kineska država bi mogla da uzvrati kontaroptužbama.

Mnogi ovu optužnicu vide kao zakasnelu, s obzirom da američki zvaničnici pa i stručnjaci za bezbednost već dugo upiru prstom u Kinu kao u najveći izvor državnih hakerskih napada na američke vladine, vojne i korporativne mreže. Veruje se da su tokom poslednjih nekoliko godina kineski hakeri ukrali ogromnu količinu američkih vojnih i industrijskih tajni.

Na kraju, veliko je pitanje da li će se ovom optužnicom postići bilo šta s obzirom da je sasvim sigurno da Kina neće isporučiti SAD svoje oficire. Malo je verovatno i da će optužnica smanjiti intenzitet kineskih hakerskih napada na SAD, ako je to ono što je cilj ove optužnice.

Ono što je izvesno je će optužnica doliti ulje na vatru u verbalnom ratu koji godinama vode zvaničnici dve zemlje po pitanju hakerskih napada i sajber špijunaže.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Ako dobijete ovakvu poruku od Netflixa, ne nasedajte – to je prevara

Ako dobijete ovakvu poruku od Netflixa, ne nasedajte – to je prevara

Bitdefender upozorava na poruke koje dobijaju korisnici Netflixa u kojima se obaveštavaju da su im nalozi suspendovani zbog neplaćene pretplate. &bd... Dalje

Hakerska grupa Matrix koristi veliki IoT botnet za DDoS napade

Hakerska grupa Matrix koristi veliki IoT botnet za DDoS napade

Istraživači firme Aqua Nautilus upozoravaju na DDoS napade ruskog hakera ili hakerske grupe Matrix, koja koristi ranjivosti i pogrešne konfiguracij... Dalje

Malver koristi stari Avastov drajver da bi deaktivirao različite antivirusne programe na sistemima

Malver koristi stari Avastov drajver da bi deaktivirao različite antivirusne programe na sistemima

Istraživači sajber-bezbednosti iz firme Trellix otkrili su novi napad koji koristi tehniku poznatu kao Bring Your Own Vulnerable Driver (BYOVD) da b... Dalje

Za skoro polovinu sajber napada odgovorno je svega nekoliko ransomware grupa

Za skoro polovinu sajber napada odgovorno je svega nekoliko ransomware grupa

Prema istraživanju Corvus Insurance, pet ransomware grupa odgovorno je za 40% svih sajber-napada u trećem kvartalu 2024. Podaci iz izveštaja osigu... Dalje

Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom

Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom

Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje