Hakerska grupa Matrix koristi veliki IoT botnet za DDoS napade
Vesti, 27.11.2024, 08:30 AM
Istraživači firme Aqua Nautilus upozoravaju na DDoS napade ruskog hakera ili hakerske grupe Matrix, koja koristi ranjivosti i pogrešne konfiguracije u IoT (Internet of Things) kako bi ih uključila u botnet.
Istraživači kažu da Matrix cilja na veliku mrežu uređaja povezanih sa internetom, uključujući IoT uređaje, kamere, rutere, DVR-ove i sisteme preduzeća.
Matrix koristi različite tehnike, ali se prvenstveno oslanja na napade grubom silom, iskorišćavajući slabe podrazumevane lozinke i pogrešne konfiguracije da bi dobio početni pristup.
Kompromitovani uređaji se ugrađuju u botnet. Matrix takođe koristi različite javno dostupne skripte i alate za skeniranje ranjivih sistema, implementaciju malvera i izvođenje napada.
Iako je verovatno reč o ruskom hakeru ili hakerskoj grupi, to što među žrtvama nema ukrajinskih ciljeva ukazuje da je primarni fokus na finansijsku dobit, a ne na političke ciljeve. Napadi su prvenstveno bili usmereni na IP adrese koje se nalaze u Kini, Japanu i u manjoj meri u Argentini, Australiji, Brazilu, Egiptu, Indiji i SAD.
Matrix koristi Telegram bota, Kraken Autobuy, za reklamiranje usluga DDoS napada, a kupci plaćaju ovu uslugu kriptovalutama.
Matrix koristi kombinaciju nedavno otkrivenih, ali i starijih ranjivosti, uključujući CVE-2014-8361, CVE-2017-17215, CVE-2018-10562, CVE-2022-30525, CVE-2024-27348, CVE-2018-10561, CVE-2018-9995, CVE-2018-9995, CVE-2017-18368 i CVE-2017-17106. Ove ranjivosti, u kombinaciji sa široko rasprostranjenom upotrebom slabih lozinki, stvaraju značajne prilike za napad. Većina napada (oko 95%) se dešava radnim danima.
Potencijalni uticaj ove kampanje je značajan, sa milionima uređaja povezanih na internet koji su potencijalno ranjivi na eksploataciju. „Skoro 35 miliona uređaja je ranjivo“, upozoravaju istraživači.
„Ova kampanja, iako nije visoko sofisticirana, pokazuje kako pristupačni alati i osnovno tehničko znanje mogu omogućiti pojedincima da izvrše širok, višestruki napad na brojne ranjivosti i pogrešne konfiguracije u uređajima povezanim na mrežu“, navodi se u izveštaju.
Foto: chivozol | Pexels
Izdvojeno
Hakerska grupa Matrix koristi veliki IoT botnet za DDoS napade
Istraživači firme Aqua Nautilus upozoravaju na DDoS napade ruskog hakera ili hakerske grupe Matrix, koja koristi ranjivosti i pogrešne konfiguracij... Dalje
Malver koristi stari Avastov drajver da bi deaktivirao različite antivirusne programe na sistemima
Istraživači sajber-bezbednosti iz firme Trellix otkrili su novi napad koji koristi tehniku poznatu kao Bring Your Own Vulnerable Driver (BYOVD) da b... Dalje
Za skoro polovinu sajber napada odgovorno je svega nekoliko ransomware grupa
Prema istraživanju Corvus Insurance, pet ransomware grupa odgovorno je za 40% svih sajber-napada u trećem kvartalu 2024. Podaci iz izveštaja osigu... Dalje
Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom
Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje
Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara
Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje
Pratite nas
Nagrade