Na zahtev SAD u Kini uhapšeni hakeri
Vesti, 13.10.2015, 00:30 AM
Krajem septembra, kineski predsednik Ksi Đinping bio je u zvaničnoj poseti SAD, a rezultat te posete je između ostalog i sporazum SAD i Kine prema kome će dve države jedna drugoj davati pravovremene odgovore na zahteve za informacijama i pomoć u vezi zlonamernih sajber aktivnosti i sarađivati u istragama sajber kriminala. Ovaj sporazum takođe obavezuje dve države da neće sprovoditi ili podržavati sajber krađu intelektualne svojine.
Izgleda da pomenuti sporazum nije samo mrtvo slovo na papiru jer već daje neke rezultate.
Kako izveštavaju američki mediji, SAD su već uputile neke zahteve kineskoj vladi, koja ih po prvi put u istoriji odnosa dve države ozbiljno razmatra.
Naime, SAD su kineskim vlastima uputile prvu zvaničnu žalbu pozivajući se na pomenuti sporazum.
SAD su javno imenovale tri kineske kompanije koje su imale koristi od serije incidenata sa hakovanjem koji su se dogodili prošle godine. Ovi incidenti su povezani sa petoricom oficira kineske vojske koje je američko ministarstvo pravde prošle godine zvanično optužilo.
Vang Dong, Sun Kailiang, Ven Ksinju, Huang Zenju i Gu Čunhui, prema tvrdnjama američkih zvaničnika, sprovodili su sajber špijunažu protiv nekoliko američkih kompanija koje posluju u oblasti energetike i metalurgije.
Ukradeni podaci su kasnije povezani sa aktivnostima i proizvodima tri kineske kompanije - Chinalco, Baosteel i SNPTC - koje su najveći kineski proizvođači lakih metala, gvožđa i čelika, i nuklearne energije.
Američka vlada je uputila kineskim vlastima neformalno upozorenje da pokrene pravni postupak protiv ljudi i kompanija koje su umešane u ove incidente, ili će se suočiti sa ekonomskim sankcijama.
Nedelju ili dve pre posete kineskog predsednika SAD, Kina je uhapsila nepoznati broj kineskih hakera koji su osumnjičeni da su krali poslovne tajne američkih kompanija da bi ih prosledili kineskim državnim kompanijama, objavio je Vašington Post.
Nije poznato da li su među uhapšenima petorica oficira kineske vojske za koje se veruje da su članovi hakerske grupe APT1 koja je navodno jedinica kineske Narodnooslobodilačke vojske.
Malo je verovatno da će uhapšeni hakeri biti izručeni SAD, ali su ova hapšenja su prva koja je Kina sprovela na zahtev SAD. SAD su ipak i dalje skeptične u vezi ovog poteza kineskih vlasti, kao i u vezi toga hoće li Kina procesuirati ovu grupu i druge hakere.
Opšte je mišljenje da su ova hapšenja bila akt dobre volje pre posete kineskog predsednika i potpisivanja sporazuma, ali i način da se spreče moguće ekonomske sankicije.
SAD sada žele da vide da li će sajber napadi i špijunaža usporiti u narednim mesecima. U međuvremenu, o sankcijama protiv Kine se još uvek raspravlja, a spisak sa imenima drugih kineskih hakera koje SAD žele još uvek se sastavlja.
Ako se ispostavi da su hakeri koje su uhapsile kineske vlasti upravo oni koje traže SAD, nema sumnje da će i Kina uputiti slične optužbe i zahteve prema SAD, zbog špijunskih aktivnosti NSA. U tom slučaju, ostaje da se vidi kakav će biti odgovor SAD.
Izdvojeno
Ekspanzija malvera koji kradu podatke: detekcija malvera Lumma Stealer porasla za skoro 400%
Prema telemetrijskim podacima kompanije ESET, detekcija malvera koji krade podatke Lumma Stealer, koji je sve traženiji među sajber kriminalcima, po... Dalje
Hakeri zloupotrebljavaju Google kalendar za prevare i krađu lozinki i informacija o kreditnim karticama
Hakeri zloupotrebljavaju funkcije Google kalendara za slanje phishing imejlova maskiranih u legitimne pozivnice, upozorila je kompanija za sajber bezb... Dalje
Pobeda WhatsApp-a: Sud presudio da je proizvođač špijunskog softvera Pegaz odgovoran za hakovanje 1400 korisnika WhatsApp-a
WhatsApp je dobio spor protiv izraelskog prodavca komercijalnog špijunskog softvera NSO Group pošto je savezni sudija u američkoj državi Kaliforni... Dalje
Uprkos akciji policije, BadBox nastavlja da se širi: malverom zaraženo 192.000 Android uređaja
Android malver BadBox zarazio je više od 192.000 uređaja širom sveta uprkos nedavnoj operaciji policije u Nemačkoj koja je pokušala da zaustavi ... Dalje
Interpol traži da se termin ''pig butchering'' (svinjokolj) ne koristi više za žrtve investicionih i ljubavnih internet prevara
Interpol je pozvao zajednicu sajber bezbednosti, organe za sprovođenje zakona i medije da prestanu da koriste termin „pig butchering“ (sv... Dalje
Pratite nas
Nagrade