Microsoft ispravio bezbednosne propuste koje su koristile ruske hakerske grupe za sajber špijunažu
Vesti, 11.05.2017, 09:30 AM
Microsoft je u utorak objavio majska ažuriranja za svoj softver, koja uključuju i ispravke za tri 0-day bezbednosna propusta koja, prema tvrdnjama kompanija ESET i FireEye, koriste ruske hakerske grupe koje se bave sajber špijunažom.
Tri pomenuta 0-day propusta su CVE-2017-0261, CVE-2017-0262 i CVE-2017-0263.
CVE-2017-0261 utiče na Office paket, i omogućava napadačima izvršavanje koda na ranjivim računarima preko ranjivosti u Office EPS (Encapsulated PostScript) funkciji.
Američka kompanija FireEye tvrdi da je špijunska grupa Turla, koja je poznata i po imenima Waterbug, KRYPTON i Venomous Bear, koristila ovaj 0-day propust da bi inficirala računare malverom Shirime.
Microsoft je za ovo znao još u martu, ali nije mogao da isporuči zakrpu u to vreme. Umesto zakrpe, kompanija je isključila EPS filter u Officeu, kako bi sprečila hakere da koriste ovaj bag na inače ažuriranim sistemima.
Osim grupe Turla, iz FireEye tvrde da je i neko ko ima finansijske motive, koristio ovaj 0-day bag ali kompanija nije objavila ništa više o ovom napadaču/napadačima.
Drugi i treći 0-day bag koje je Microsoft ispravio ove nedelje, korišćeni su zajedno. Reč je o bezbednosnom propustu CVE-2017-0262, u Microsoft Wordu, koji omogućava napadačima daljinsko izvršenje koda, i CVE-2017-0263, koji omogućava eskalaciju lokalnih privilegija na Windows OS.
Ova dva baga koristila je špijunska grupa APT28, poznata i po nazivima Fancy Bear, Sofacy, Sednit, Tsar Team, Pawn Storm i Strontium. Ova ozloglašena grupa osumnjičena je za hakovanje Demokratskog Nacionalnog komiteta, NATO i nemačkog Bundestaga.
Istraživači kompanija FireEye i ESET kažu da je grupa koristila ova dva bezbednosna propusta da bi inficirala uređaje članova tima novoizabranog predsednika Francuske koji su bili zaduženi za kampanju.
Ova grupa je koristila spear fišing emailove koji sadrže dokument pod nazivom "Trump’s_Attack_on_Syria_English.docx". Ovaj dokument je isporučivao exploite za ova dva 0-day propusta, koji su korišćeni za instalaciju malvera po kome je APT28 prepoznatljiva, malvera Seduploader. Ovaj malver je zatim korišćen za preuzimanje moćnijih malvera koji mogu da kradu podatke sa inficiranih sistema ili da inficiraju druge računare u istoj mreži.
Ovi napadi primećeni su sredinom aprila.
Microsoft je u utorak ispravio još četiri 0-day baga za koje je javnost znala, ali koji možda nisu bili korišćeni za napade. Reč je o sledećima bagovima: CVE-2017-0229 (Edge), CVE-2017-0064 (Internet Explorer), CVE-2017-0231 (Edge i IE) i CVE-2017-0241 (Edge).
Izdvojeno
Uprkos akciji policije, BadBox nastavlja da se širi: malverom zaraženo 192.000 Android uređaja
Android malver BadBox zarazio je više od 192.000 uređaja širom sveta uprkos nedavnoj operaciji policije u Nemačkoj koja je pokušala da zaustavi ... Dalje
Interpol traži da se termin ''pig butchering'' (svinjokolj) ne koristi više za žrtve investicionih i ljubavnih internet prevara
Interpol je pozvao zajednicu sajber bezbednosti, organe za sprovođenje zakona i medije da prestanu da koriste termin „pig butchering“ (sv... Dalje
Milioni korisnika interneta izloženi riziku od lažnih captcha stranica i infekcije malverom Lumma
Istraživači Guardio Labsa i Infobloxa otkrili su kampanju velikih razmera koja distribuira malver Lumma preko lažnih captcha stranica. Napadači is... Dalje
Amnesty International: Srpske vlasti koriste do sada nepoznati špijunski softver NoviSpy
Srpske vlasti su instalirale špijunski softver na telefone desetina predstavnika civilnog društva, aktivista i novinara, navodi se u izveštaju koji... Dalje
Android malver BadBox predinstaliran na desetinama hiljada IoT uređaja
Nemačka Savezna kancelarija za informacionu bezbednost (BSI) je saopštila da je blokirala malver BadBox koji je predinstaliran na više od 30.000 An... Dalje
Pratite nas
Nagrade