I posle međunarodne policijske akcije, Qakbot banda je i dalje aktivna

Vesti, 10.10.2023, 11:00 AM

I posle međunarodne policijske akcije, Qakbot banda je i dalje aktivna

Iako je krajem avgusta objavljeno da je zaplenjena infrastruktura kriminalne grupe Qakbot, neke od filijala grupe i dalje koriste malver u fišing napadima, objavio je Cisco Talos.

Istraživači Cisco Talosa pronašli su dokaze da su napadači povezani sa Qakbotom (malverom koji je takođe poznat kao QBot ili Pinkslipbot) od početka avgusta sprovodili fišing kampanju u kojoj su distribuirani Ransom Knight ransomware i Remcos backdoor putem imejlova.

Talos je ovu novu kampanju pripisao Qakbot filijalama jer se metapodaci pronađeni u LNK fajlovima korišćenim u kampanji poklapaju sa metapodacima sa računara korišćenih u prethodnim Qakbot kampanjama.

Ovo ukazuje da je operacija nazvana "Lov na patke", možda uticala samo na servere za komandu i kontrolu (C2) operatera Qakbota, ali ne i na njihovu infrastrukturu za isporuku neželjene pošte.

Šta je Qakbot?

Qakbot je modularni bankarski trojanac koji su od 2007. Ili 2008. godine koristile brojne kriminalne grupe. Malver je prvobitno dizajniran kao bankarski trojanac, ali je tokom godina nadograđen brojnim funkcijama.

Ovaj malver je zarazio više od 700.000 računara širom sveta, a povezan je i sa najmanje 40 napada ransomwarea na kompanije, bolnice i agencije vlada širom sveta, pa je odgovoran i za štetu koja se meri stotinama miliona dolara. Samo u poslednjih godinu dana, šteta koju je napravio ovaj malver premašila je 58 miliona dolara, koliko su kriminalci zaradili od otkupnine koja je naplaćena od žrtava ransomwarea iz celog sveta.

U izveštaju istraživača iz kompanije ReliaQuest, Qakbot je naveden kao jedan od tri malvera koji su umešani u skoro 80% svih sajber napada kao malveri koji učitavaju druge malvere.

Qakbot je godinama služio kao početni vektor infekcije za različite ransomware bande i njihove filijale, uključujući Conti, ProLock, Egregor, REvil, RansomExx, MegaCortex i od nedavno Black Basta. Ovaj poslednji ransomware je prošlog novembra zahvaljujući QakBotu za samo dve nedelje zarazio mreže najmanje 10 kompanija.

Računari zaraženi Qakbotom deo su botneta (mreže komprimitovanih računara), što znači da kriminalci mogu daljinski kontrolisati sve zaražene računare.

Prvenstveno se koristi za krađu finansijskih podataka žrtava, uključujući podatke iz pretraživača, pritiske na tastere i lozinke.

Krajem 2020. godine, usred ekspanzije ransomwarea, funkcija učitavanja drugih malvera je postala dominantna, dovodeći QBot na vodeću poziciju u ekosistemu botneta. Ipak, njegova funkcionalnost bankarskog trojanca je i dalje bila tu.

Krajem avgusta 2023. godine, tokom operacije "Lov na patke" policija je uspela da pristupi računarima administratora Qakbota, što je pomoglo mapiranju serverske infrastrukture koja se koristi u radu botneta.

Zaplenjeno je 52 servera, za koje je se tvrdilo da će „trajno demontirati“ botnet. Qakbotov saobraćaj preusmeren je na servere koje kontroliše FBI, a žrtve su obaveštene da će na njihove uređaje biti preuzet program za deinstalaciju malvera.

Zaplenjeno je više od 8,6 miliona dolara u kriptovaluti od kriminalne grupe Qakbot a ovaj novac je trebalo da bude vraćen žrtvama.

Foto: Ali Ramazan Çiftçi


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom

Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom

Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje

Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara

Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara

Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje

Proizvođač špijunskog softvera Pegaz nastavio sa napadima na WhatsApp i nakon što je WhatsApp podneo tužbu protiv njega

Proizvođač špijunskog softvera Pegaz nastavio sa napadima na WhatsApp i nakon što je WhatsApp podneo tužbu protiv njega

Neredigovani sudski dokumenti otkrili su da je proizvođač špijunskog softvera NSO Group priznao da je razvijao eksploatacije (exploit) kako bi moga... Dalje

Opasni malver Lumma sakriven u piratskim filmovima i serijama na torent sajtovima

Opasni malver Lumma sakriven u piratskim filmovima i serijama na torent sajtovima

Piratski sadržaj je često dobro mesto za sakrivanje malvera, i to ne bi trebalo da bude iznenađenje za ljude koji ga preuzimaju. Oni koji preduzima... Dalje

Ako je vaša lozinka na ovoj listi, promenite je odmah

Ako je vaša lozinka na ovoj listi, promenite je odmah

NordPass je objavio svoju godišnju listu najpopularnijih lozinki na svetu i drugu godinu zaredom, lozinka „123456“ je zauzela prvo mesto ... Dalje