Da li je Severna Koreja krivac za epidemiju ransomwarea WannaCry
Vesti, 17.05.2017, 00:00 AM

Ransomware WannaCry nije iza sebe ostavio samo haos koji je prouzrokovan infekcijom na desetine hiljada računara širom sveta, već i pitanja koja su i dalje bez odgovora. Jedno od njih o kome u danima posle napada razmišljaju stručnjaci i žrtve ransomwarea je zašto bi neka kriminalna grupa paralizovala toliko mnogo kritičnih sistema zbog relativno male zarade? Tako se u priči o ovom napadu pojavila Severna Koreja, kao mogući krivac za napad.
Googleov istraživač Nil Meta objavio je u ponedeljak zagonetni tvit koji sadrži samo niz karaktera. Oni upućuju na dva dela koda u dva uzorka malvera.
Drugi istraživači su iz tog tvita izveli zaključak da je deo koda rane verzije ransomwarea WannaCry koja se pojavila u februaru isti kao i deo koda backdoor programa Contopee. Ovaj program je koristila poznata grupa Lazarus, za koju se smatra da je pod kontrolom vlade Severne Koreje.
Grupa Lazarus se dovodi u vezu sa razornim napadom na kompaniju Sony Pictures koji se dogodio krajem 2014. godine, a koji su američke obaveštajne agencije pripisale vlastima Severne Koreje.
Kompanija Kaspersky Lab je pre nešto više od mesec dana objavila neke dokaze koji povezuju napade na banke u Vijetnamu, napad na Centralnu banku Bangladeša, i na SWFIT bankarski sistem, sa grupom Lazarus i Severnom Korejom. U tim napadima je korišćen backdoor program Contopee.
Pošto je Googleov istraživač u ponedeljak objavio pomenuti tvit, istraživači Kaspersky Laba su analizirali sličnosti dva uzorka koda. Oni su potvrdili da su deo koda malvera grupe Lazarus i deo koda rane verzije WannaCry ransomwarea isti. Ipak, oni smatraju da je potrebna detaljna analiza starijih verzija WannaCry ransomwarea i da se tu možda krije ključ koji bi rešio neke zagonetke u vezi ovog napada.
Istaživači Kaspersky Laba smatraju da bi ponavljanje koda moglo biti "lažna zastava" koja bi trebalo da zavara istraživače i da okrivi Severnu Koreju za napad.
Uostalom, autori WannaCry ransomwarea preuzeli su i tehnike NSA. Ransomware koristi exploit EternalBlue koji je grupa Shadow Brokers ukrala od NSA i objavila u aprilu.
Iako smatraju da je ovakav scenario moguć, on je prema njihovim rečima malo verovatan. Autori WannaCry ransomwarea nisu bukvalno kopirali kod NSA, već su ga pokupili iz javnog hakerskog alata Metasploit. Sa druge strane, rana verzija WannaCry ransomwarea bazirana je na prilagođenom vlasničkom izvornom kodu koji je korišćen u familiji backdoor programa grupe Lazarus, i nigde više.
Sumnja da je Severna Koreja umešana u prošlonedeljni napad je još uvek daleko od potvrde. Ipak, treba imati na umu da su tokom poslednje decenije, sajber napadi Severne Koreje su evoluirali od DDoS napada na ciljeve u Južnoj Koreji, do sofisticiranih napada, kao što je pomenuti napad na Sony.
Ako iza ransomwarea WannaCry ne stoji Lazarus, već grupa običnih sajber kriminalaca, onda je reč o kriminacima koji su pokazali da ne umeju da zarade. WannaCry u svom kodu ima neobjašnjivi "prekidač" koji sprečava njegovo širenje. Osim toga, ransomware se nije pokazao uspešnim u identifikaciji onih koji su platili otkup.

Izdvojeno
Google prošle godine zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa
.jpg)
Prošle godine Google je suspendovao više od 39,2 miliona naloga oglašivača na svojoj platformi, što je tri puta više u odnosu na godinu ranije. ... Dalje
Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Istraživači sajber bezbednosti u CloudSEK-u upozoravaju da hakeri zloupotrebljavaju PDFCandy.com da bi širili malver ArechClient2. Oni iskorišća... Dalje
Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Novo istraživanje je otkrilo da do bogatstva koje se lako moglo steći napadima ransomwarea i šifrovanjem podataka kompanija, sada nije tako lako d... Dalje
Ruska hakerska grupa ima novu taktiku napada kojom zaobilazi dvofaktornu autentifikaciju

Istraživači sajber bezbednosti u SOCRadar-u otkrili su novu taktiku napada koju koristi ozloglašena APT grupa Storm-2372 koju podržava Rusija. Pre... Dalje
Ažurirajte WhatsApp za Windows odmah: greška u aplikaciji omogućava hakerima da instaliraju malver na računaru
.jpg)
Ako koristite WhatsApp Desktop na Windows-u, ažurirajte aplikaciju na najnoviju verziju 2.2450.6 da biste bili bezbedni. Greška u WhatsApp-u za Wind... Dalje
Pratite nas
Nagrade