Kako su SAD znale da je Severna Koreja krivac za napad na Sony Pictures
Vesti, 20.01.2015, 00:18 AM

Pričom o hakovanju kompanije Sony Pictures Entertainment bavili su se svi svetski mediji krajem prošle godine. Američka vlada je ubrzo posle incidenta okrivila Severnu Koreju za ovaj napad iako su vlasti Severne Koreje uporno poricale da su umešane u napad na Sony Pictures.
Mnogi su se tada pitali kako je FBI koji je predvodio istragu o napadu na Sony Pictures došao do zaključka da je Severna Koreja krivac za napad. Međutim, prema pisanju Njujork Tajmsa izgleda da je američka Nacionalna bezbednosna agencija (NSA) hakere Severne Koreje držala na oku mnogo pre nego što su oni napali Sony.
Pozivajući se na Snoudenove dokumente, kao i na tvrdnje bivših američkih zvaničnika, Njujork Tajms piše da su obaveštajni podaci koje je američka NSA prikupljala više od četiri godine glavni razlog zbog koga su SAD tako brzo za napad na Sony Pictures okrivile Severnu Koreju. U okviru programa koji je pokrenut 2010. godine, NSA je pratila hakere iz Severne Koreje uz pomoć malvera. NSA je uspela da prodre u kompjuterske sisteme zemlje koja se smatra najneprobojnim ciljem u svetu.
Podstaknuta rastućom zabrinutošću zbog mogućnosti kojima raspolaže Severna Koreja, američka špjunska agencija uspela je da upadne u kineske mreže koje povezuju Severnu Koreju sa ostatkom sveta, uz pomoć Južne Koreje i drugih saveznika.
Tajni program agencije koji je startovao 2010. godine proširen je u veoma ambiciozno nastojanje da se uz pomoć malvera prati šta se dešava u mnogim kompjuterima i mrežama koje koriste severnokorejski hakeri, kojih prema tvrdnjama njenog južnog suseda ima oko 6000. Oni se nalaze pod direktnom komandom obaveštajne službe Severne Koreje, a deluju u okviru hakerske jedinice Biro 121.
Dokazi koje je prikupila NSA bili su dovoljni da američki predsednik Barak Obama direktno okrivi vladu Kim Jong-una da je naredila napad na Sony Pictures. Obama je tada obećao osvetu za ovaj napad koja je započela u formi ekonosmkih sankcija. Veoma je neobično to što pre ovoga, vlada SAD nikada nije tako eksplicitno optužila neku vladu za sajber napade.
Tajms citira nekoliko američkih zvaničnika koji su rekli da je napad na Sony počeo još u septembru prošle godine kada su hakeri uspeli da dobiju pristup mreži studija zahvaljujući uspešnim spear fišing napadima. Njihova aktivnost je u NSA ostala neprimećena jer su hakeri uspeli da ukradu lozinke administarora Sonyja. Pre nego što su najzad pokrenuli napad u novembru prošle godine, hakeri su skoro dva meseca imali priliku da iznutra “pročešljaju” sistem.
I dok su iz nekih krugova dolazile kritike zbog prebrze odluke SAD da imenuje Severnu Koreju kao krivca za napad, direktor FBI Džejms Komi je govoreći pre nekoliko nedelja na jednoj konferenciji posvećenoj bezbednosti rekao da je uveren da je Severna Koreja krivac za ovaj napad, iako ni on tada nije izneo mnogo detalja o tome kako je njegova agencija došla do tog zaključka. Komentarišući skepticizam stručnjaka za kompjutersku bezbednost, Komi je rekao da oni nisu upoznati sa svim činjenicama. “Oni ne vide ono što ja vidim”, rekao je tada Komi.
Njujork Tajms piše i da su zvaničnici SAD znali da su mogući sajber napadi iz Severne Koreje, posebno posle napada na banke u Južnoj Koreji 2013. godine, ali da izgleda o toj temi nije bilo govora sa kompanijom Sony Pictures tokom sastanka u junu kada je Severna Koreja verbalno napala kompaniju zbog najave kontroverznog filma “Intervju” koji je navodno bio povod za napad na Sony Pictures.

Izdvojeno
Google prošle godine zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa
.jpg)
Prošle godine Google je suspendovao više od 39,2 miliona naloga oglašivača na svojoj platformi, što je tri puta više u odnosu na godinu ranije. ... Dalje
Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Istraživači sajber bezbednosti u CloudSEK-u upozoravaju da hakeri zloupotrebljavaju PDFCandy.com da bi širili malver ArechClient2. Oni iskorišća... Dalje
Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Novo istraživanje je otkrilo da do bogatstva koje se lako moglo steći napadima ransomwarea i šifrovanjem podataka kompanija, sada nije tako lako d... Dalje
Ruska hakerska grupa ima novu taktiku napada kojom zaobilazi dvofaktornu autentifikaciju

Istraživači sajber bezbednosti u SOCRadar-u otkrili su novu taktiku napada koju koristi ozloglašena APT grupa Storm-2372 koju podržava Rusija. Pre... Dalje
Ažurirajte WhatsApp za Windows odmah: greška u aplikaciji omogućava hakerima da instaliraju malver na računaru
.jpg)
Ako koristite WhatsApp Desktop na Windows-u, ažurirajte aplikaciju na najnoviju verziju 2.2450.6 da biste bili bezbedni. Greška u WhatsApp-u za Wind... Dalje
Pratite nas
Nagrade