Američko ministarstvo odbrane upozorilo na tri nova severnokorejska malvera
Vesti, 15.05.2020, 09:30 AM

Tri godine posle globalnog napada WannaCry ransomwarea za koji je okrivljena Severna Koreja, američka vlada objavila je informacije o tri nova malvera koje koriste severnokorejski hakeri sponzorisani od strane države.
Reč je o malverima COPPERHEDGE, TAINTEDSCRIBE i PEBBLEDASH, koji se mogu koristiti za špijuniranje i izvlačenje osetljivih informacija sa napadnutih sistema.
Tri nova malvera najnoviji su dodatak dugačkoj listi od preko 20 malvera, koja uključuje između ostalih malvere BISTROMATH, SLICKSHOES, HOPLIGHT i ELECTRICFISH, koje bezbednosne agencije povezuju sa aktivnostima severnokorejske vlade u sajber-prostoru, za koje je ogovorna grupa Hidden Cobra, daleko poznatija kao grupa Lazarus.
COPPERHEDGE je alat za daljinski pristup (RAT) koji može pokretati proizvoljne komande i izvlačiti podatke sa zaraženog sistema. Napredni akteri pretnji koriste ovaj malver za napade na menjačnice kriptovaluta. Identifikovano je šest različitih verzija COPPERHEDGE-a.
TAINTEDSCRIBE funkcioniše kao backdoor implantat koji je maskiran u Microsoftov uslužni program čitača ekrana Narrator. On preuzima payload sa servera koji je pod kontrolom napadača, učitava i pokreće fajlove, kreira i prekida procese.
Konačno, PEBBLEDASH, poput TAINTEDSCRIBE-a, je još jedan trojanski program sa mogućnostima „preuzimanja, otpremanja, brisanja i pokretanja fajlova".
WannaCry ransomware, poznat i pod imenom Wanna Decryptor, koristio je Windows SMB exploit za infekciju računara, poznat pod nazivom EternalBlue, koji je omogućavao napadačima da preuzmu kontrolu nad ranjivim Windows sistemima i da ucenjuju žrtve da im plate 600 dolara u Bitcoinima na ime otkupnine. Za napad ovog ransomwarea okrivljena je grupa Lazarus.
Ista grupa odgovorna je i za krađu više od 571 miliona dolara vredne kriptovalute iz online menjačnica. Finansijski motivisani napadi doveli su do toga da je ministarstvo finansija SAD u septembru prošle godine najavilo sankcije za ovu grupu i njene dve podgrupe, Bluenoroff i Andariel.
Prošlog meseca američka vlada izdala je smernice o „značajnoj sajber-pretnji“ koju predstavljaju severnokorejski državni hakeri za globalne bankarske i finansijske institucije, pored toga što je ponudila novčanu nagradu od 5 miliona dolara za informacije o prošlim ili tekućim nezakonitim aktivnostima Severne Koreje u sajber-prostoru.
“Zlonamerne sajber-aktivnosti Demokratske Narodne Republike Koreje prete Sjedinjenim Državama i široj međunarodnoj zajednici i predstavljaju značajnu pretnju integritetu i stabilnosti međunarodnog finansijskog sistema”, upozorila je američka vlada. “Pod pritiskom snažnih sankcija SAD i UN, DNRK se sve više oslanja na nezakonite aktivnosti, uključujući i sajber-kriminal, radi stvaranja prihoda za oružje za masovno uništenje i programe balističkih raketa.”

Izdvojeno
WeTransfer ponovo menja uslove korišćenja nakon lavine kritika zbog korišćenja sadržaja za obuku AI

Korisnike WeTransfera, popularne platforme za slanje velikih fajlova, uznemirila je najava kompanije o promeni uslova korišćenja. Novi uslovi koriš... Dalje
Kako hakeri mogu prevariti Gemini i vas

Istraživači iz firme 0din uspeli su da prevare Google Gemini for Workspace da sam „poslušno“ izvršava skrivene komande ubačene u imej... Dalje
Grok‑4 hakovan samo dva dana posle javnog predstavljanja

Samo 48 sati nakon što je predstavljen javnosti, najnoviji veliki jezički model Grok-4 je „jailbreak-ovan“. Istraživači iz NeuralTrust... Dalje
TikTok ponovo pod istragom zbog prenosa podataka korisnika na servere u Kini
.jpg)
Irska Komisija za zaštitu podataka (DPC) pokrenula je novu istragu protiv TikTok-a zbog sumnje da se podaci evropskih korisnika i dalje prebacuju na ... Dalje
Koliko nas zapravo Google prati čak i kad mislimo da ne može?

Koliko nas zapravo Google prati čak i kad mislimo da ne može? Nova studija SafetyDetectives otkriva koliko je Google zapravo svuda oko nas na intern... Dalje
Pratite nas
Nagrade