Evropol zatvorio najstariji sajt za onlajn prodaju droge
Sajber hronika, 17.06.2025, 11:00 AM

Policije nekoliko evropskih zemalja, predvođene Evropolom, zatvorile su jednu od najstarijih platformi za prodaju narkotika na dark vebu, Archetyp Market, i uhapsile navodnog administratora sajta.
Operacija, koja je trajala od 11. do 13. juna, bila je usmerena i na moderatore platforme, vodeće prodavce i tehničku infrastrukturu, a racije su sprovedene širom Nemačke, Holandije, Rumunije, Španije i Švedske, navodi se u saopštenju Evropola.
Osumnjičeni administrator sajta, 30-godišnji nemački državljanin, uhapšen je u svom domu u Barseloni. Vlasti veruju da je čovek, koji je koristio pseudonim ASNT, vodio platformu kao deo organizovane kriminalne grupe koja je trgovala velikim količinama narkotika. Istražitelji su zaplenili imovinu vrednu približno 7,8 miliona evra, uključujući luksuzna vozila i kriptovalute.
Archetyp Market se pojavio 2020. godine i izrastao u značajan sajt za onlajn prodaju droge. Do ovog meseca, sajt su zaobilazile policijske operacije koje su ugasile druga velika tržišta narkotika na dark vebu. Na Archetyp Marketu se prodavao kokain, MDMA, amfetamin i fentanil.
Prema podacima Evropola, platforma je imala više od 600.000 korisnika, više od 17.000 proizvoda i transakcije u vrednosti od oko 250 miliona evra.
Istražitelji su rekli da je gašenje Archetyp Marketa rezultat višegodišnjeg forenzičkog rada na praćenju finansijskih tokova, analizi digitalnih dokaza i mapiranju arhitekture platforme. Obaveštenje o zapleni sada se pojavljuje na početnoj stranici sajta.
Akcija je usledila nakon niza akcija uklanjanja tržišta na dark vebu kao što su Kingdom Markets, Incognito, Nemesis, Bohemia i Tor2Door. U maju je međunarodna operacija RapTor dovela do hapšenja 270 ljudi i zaplene više od 200 miliona dolara, 144 kilograma fentanila ili supstanci sa fentanilom i 180 komada vatrenog oružja.

Izdvojeno
Ruski košarkaš uhapšen u Francuskoj zbog sumnje da je povezan sa ransomware grupom

Ruski profesionalni košarkaš Danil Kasatkin (26) uhapšen je u Francuskoj na zahtev Sjedinjenih Američkih Država, koje ga sumnjiče da je bio deo ... Dalje
Zloglasni BreachForums ponovo ugašen, uhapšeni administratori foruma

Francuske vlasti uhapsile su nekoliko osoba osumnjičenih da su administratori BreachForums-a, jednog od najvećih svetskih onlajn tržišta za trgovi... Dalje
Članovi ozloglašene ransomware bande REvil osuđeni pa istog dana pušteni na slobodu

Ruski sud osudio je četvoricu članova ozloglašene ransomware bande REvil na pet godina zatvora zbog trgovine ukradenim podacima sa platnih kartica ... Dalje
Evropol zatvorio najstariji sajt za onlajn prodaju droge

Policije nekoliko evropskih zemalja, predvođene Evropolom, zatvorile su jednu od najstarijih platformi za prodaju narkotika na dark vebu, Archetyp Ma... Dalje
Identifikovano više od stotinu korisnika sada ugašenog foruma za sajber kriminal, najmlađi ima samo 11 godina
.png)
Holandska policija pozvala je na informativni razgovor najmanje 20 korisnika hakerskog foruma Cracked.io, ozloglašenog ilegalnog tržišta koje je za... Dalje
Pratite nas
Nagrade