I Bing i Yahoo sada uklanjaju rezultate pretrage na zahtev evropskih korisnika
Ostale vesti, 04.12.2014, 08:53 AM
Yahoo i Microsoftov Bing pridružili su se Googleu odgovarajući na zahteve evropskih korisnika koji na osnovu presude evropskog Suda pravde donete u maju mogu tražiti da se informacije o njima uklone iz rezultata pretrage ako su “neadekvatne, irelevatne ili nisu više relevatne”.
Google je bio prva kompanija koja je objavila formular za ovakve zahteve korisnika nakon odluke suda koji je presudio u korist Maria Gonzalesa iz Španije, odlučujući po žalbi Googlea koji je pokušao da na sudu ospori odluku španske agencije za zaštitu podataka, iz 2010. godine. Gonzales koji je od Googlea tražio da ukloni rezultate pretrage koji su vodili do novinskog članka objavljenog pre 16 godina, pošto mu je zahtev odbijen, obratio se nadležnoj agenciji u Španiji koja je naložila Googleu da ukloni sporne rezultate pretrage. Google je o ovome tražio mišljenje španskog Vrhovnog suda koji je kompaniju uputio na Sud pravde EU.
Kompanija je odmah delovala u skladu sa sudskom odlukom i do sada je na njenu adresu pristiglo 174000 zahteva za uklanjanje rezultata pretrage.
Bing je svoj formular za zahtev objavio tek u julu i do sada je Microsoft dobio 669 zahteva za uklanjanje ukupno 2362 linka, od čega je do sada odgovoreno na 79 zahteva.
“Počeli smo da obrađujemo zahteve na osnovu sudske presude i u skladu sa smernicama evropskih institucija za zaštitu podataka. Dok još uvek usavršavamo ovaj proces, naš cilj je da postignemo zadovoljavajuću ravnotežu između individualnih interesa i javnog interesa za slobodno izražavanje.”
I iz Yahooa su potvrdili da i oni uklanjaju rezultate pretrage na zahtev evropskih korisnika, mada je očigledno da i Bing i Yahoo dobijaju značajno manji broj takvih zahteva od Googlea. To je zbog toga što je broj korisnika ova dva pretraživača veoma mali u poređenju sa brojem onih koji koriste Google.
U međuvremenu, evropske države nastavile su pritisak na pretraživače da takozvano “pravo na zaborav” primene i na svoje sajtove širom sveta, a ne samo na evropske sajtove.
Google na svakoj stranici sa koje su uklonjeni rezultati pretrage prikazuje upozorenje koje sugeriše da bi linkovi trebalo da budu tu, ali da su uklonjeni, tako da onaj koji naiđe na tu poruku zna da te rezultate treba da potraži na Google.com, umesto na lokalizovanoj verziji pretraživača.
Izdvojeno
Netflix kažnjen sa 4,75 miliona evra zbog nedovoljne transparentnosti u vezi korišćenja podataka korisnika
Holandski regulator za zaštitu podataka (DPA) kaznio je Netflix sa 4,75 miliona evra jer nije pružio korisnicima dovoljno informacija o tome kako su... Dalje
Rusija zabranila Viber
Rusija je blokirala pristup popularnoj aplikaciji Viber, pošto je ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologi... Dalje
Apple uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Store zbog pritiska vlade
Apple je uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Storea na zahtev ruskog državnog nadzornog organa za komunikacije Roskomnadzor, prenose ruski ... Dalje
Zbog ''bezbednosnih razloga'' Apple morao da ukloni WhatsApp i Threads iz kineske prodavnice aplikacija
Po nalogu kineske vlade, Apple je uklonio Metine aplikacije WhatsApp i Threads iz kineske verzije svoje prodavnice aplikacija, App Store. Kineska vlad... Dalje
Edge krade kartice i druge podatke iz Google Chromea bez dozvole
Microsoftov pretraživač Edge uvozi otvorene Chrome kartice i druge podatke iz Googleovog pretraživača bez dozvole, čak i ako je opcija koja omogu... Dalje
Pratite nas
Nagrade