Trojanac za Android xHelper za 4 meseca zarazio na desetine hiljada uređaja
Mobilni telefoni, 28.08.2019, 09:30 AM
Istraživači Malwarebytes Labsa otkrili su novog trojanca nazvanog xHelper koji se od maja ove godine polako ali uporno širio na sve više i više Android uređaja, i tako za četiri meseca zarazio više od 32000 pametnih telefona i tableta.
Trojanski dropperi kao što je xHelper su alati koje sajber-kriminalci koriste za isporuku drugih opasnijih vrsta malvera na već ugrožene uređaje, uključujući, klik-trojance, bankarske trojance i ransomware.
xHelper, nazvan i Android/Trojan.Dropper.xHelper, je za samo nekoliko meseci postao jedan od 10 najčešće detektovanih mobilnih malvera.
xHelper se širi preko DEX (Dalvik Executable) fajlova, kamufliranih u JAR fajlove.
Ovaj metod inficiranja Android uređaja je jedinstven s obzirom na to da bi većina mobilnih trojanskih droppera koristila APK u paketu sa zaraženom aplikacijom.
Šifrovani DEX fajlovi koje xHelper koristi kao deo svog procesa infekcije uređaja prvo se dešifruju, a zatim kompajliraju pomoću alata dex2oat u ELF format (Executable and Linkable Format).
Koristeći ovu tehniku, autori xHelpera drastično smanjuju šansu da njihov dropper bude otkriven koja im takođe pomaže da prikriju svoje prave namere i krajnji cilj.
Istraživači su dozvolili da malver zarazi Android uređaj kako bi ga analizirali. Međutim, oni kažu da je „teško precizno odrediti šta je cilj mobilnog malvera“. Oni smatraju da je njegova glavna funkcija da omogućiti da se komande šalju na mobilni uređaj.
Nakon analize svih uzoraka, istraživači su takođe otkrili da xHelper dolazi u dve različite verzije, jedna koja izvršava svoje zlonamerne zadatke u režimu pune nevidljivosti i druga koja je dizajnirana tako da polunevidljiva deluje kroz kompromitovane Android uređaje, istovremeno pokazujući neke nagoveštaje prisustva. Skrivena verzija izbegava kreiranje bilo kakvih ikona na zaraženom uređaju i ne prikazuje bilo kakve vrste upozorenja koja bi otkrila njegovo prisustvo. Druga verzija je vidljivija - ona ima ikonu u meniju sa obaveštenjima i prikazuje obaveštenja.
Nakon što dodirne neku od notifikacija, žrtva se preusmerava na web sajtove sa igrama u pregledaču koje, iako bezopasne, verovatno omogućavaju distributerima malvera da zarade od klikova.
xHelper ima sposobnost da brzo zarazi nove uređaje. Istraživači Malwarebytes Labsa pronašli su ga na skoro 33000 mobilnih uređaja koje je zarazio za samo četiri meseca i to uključuje samo Android uređaje na kojima je instaliran Malwarebytes za Android.
Kako kažu istraživači, broj kompromitovanih pametnih telefona i tableta povećava se svakodnevno, sa stotinama novozaraženih uređaja svakog dana.
Iako još uvek nije otkriven tačan vektor zaraze, analiza pokazuje da xHelper cilja uređaje u Sjedinjenim Državama. Istraživači Malwarebytes Labsa savetuju korisnicima da budu pažljivi tokom pregledavanja weba na Android uređaju, i da oprezno biraju mobilne web sajtove koje posećuju.
Izdvojeno
Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje
Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje
Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android
Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje
Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play
Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje
Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi
Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje
Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze
Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom „DroidBot“ koji krade podatke za prijavljivanje... Dalje
Pratite nas
Nagrade