Malver Triada inficira Android telefone preko lažne aplikacije Telegram
Mobilni telefoni, 11.07.2023, 09:30 AM
Istraživači iz kompanije Check Point upozorili su na lažnu verziju aplikacije Telegram koja nakon instalacije inficira Android uređaje malverom Triada. Aplikacija se za sada ne može naći u Google Play prodavnici aplikacija za Android, već samo u nezvaničnim, eksternim prodavnicama aplikacija.
S obzirom na popularnost Telegrama kao jedne od najčešće korišćenih aplikacija za komunikaciju na globalnom nivou, ne čudi što ga prevaranti i sajber kriminalci zloupotrebljavaju.
Zlonamerna verzija aplikacije Telegram funkcioniše tako što dobija od korisnika dozvole za telefon koje omogućavaju malvera da se ubaci u druge procese, i izvrši niz zlonamernih aktivnosti.
Treba podsetiti da su ranija istraživanja o Triadi otkrila prisustvo ovog malvera na jeftinim Android telefonima, uključujući modele koje proizvode kompanije kao što su Leagoo, ARK Benefit, Zopo Speed, Doogee, Cherry Mobile Flare i nekoliko drugih.
Zlonamerna verzija aplikacije Telegram koja sadrži Triadu je vešto maskirana u najnoviju verziju Telegrama, verziju 9.2.1. Da bi modifikovana verzija izgledala legitimno, napadači su primenili neke taktike kao što je korišćenje naziva paketa (org.telegram.messenger) koji podseća na originalnu aplikaciju i korišćenje identične ikone koju ima originalna aplikacija.
Nakon pokretanja preuzete aplikacije po prvi put, korisnicima se prikazuje prozor za prijavu koji savršeno replicira početnu stranicu originalne aplikacije. Da bi nastavili sa registracijom, od korisnika se traži da unesu svoj broj telefona i daju pristup dozvolama za uređaj.
Nakon toga, zlonamerna aplikacija ubacuje štetan kod u uređaj pod maskom ažuriranja aplikacije. Radeći diskretno u pozadini, malver obavlja svoje zadatke, uključujući prikupljanje informacija o uređaju, preuzimanje konfiguracionih fajlova i uspostavljanje komunikacionih kanala.
Triada može da pretplati žrtve za različite usluge koje se plaćaju, može da prikazuje nevidljive, pozadinske oglase i obavlja neovlašćene kupovine u aplikaciji. Pored toga, Triada ima mogućnost da sa kompromitovanih uređaja ukrade osetljive podatke, uključujući lozinke.
Istraživači su primetili porast modifikovanih verzija mobilnih aplikacija u poslednje vreme. Ove modifikovane aplikacije privlače korisnike novim funkcijama i dodatnim prilagođavanjima, nižim cenama ili dostupnošću u većem broju zemalja u poređenju sa originalnom aplikacijom. Međutim, kada se ove aplikacije preuzmu, one inficiraju uređaj.
Rizik od instaliranja modifikovanih verzija proizilazi iz činjenice da je nemoguće da korisnik zna koje su promene u kodu aplikacije zaista napravljene i kakva je svrha tih promena.
Da biste se zaštitili, ključno je da se uzdržite od preuzimanja softvera iz nepouzdanih izvora. Uvek proverite programera pre preuzimanja bilo koje aplikacije. Ovaj oprezan pristup može pomoći u smanjenju rizika od infekcija malverom i zaštiti osetljivih podataka.
Izdvojeno
Opasni malver otkriven u bezazlenoj aplikaciji za izračunavanje indeksa telesne mase
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije McAfee otkrili su da aplikacija BMI CalculationVsn, koja se mogla preuzeti sa Amazon Appstore, u pozadin... Dalje
Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje
Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje
Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android
Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje
Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play
Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje
Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi
Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje
Pratite nas
Nagrade