Lažna Android igra Cyberpunk 2077 krije malver koji ucenjuje korisnike
Mobilni telefoni, 22.12.2020, 10:00 AM
Tatjana Šiškova iz Kaspersky Laba, otkrila je novi Android ransomware u lažnoj verziji video igre Cyberpunk 2077 na lažnom veb sajtu koja imitira Google Play Store. Na ovom sajtu igra je navedena kao Cyberpunk 2077 Mobile (Beta).
Ono što treba napomenuti je da je zvanično igra dostupna samo za Window, Google Stadia, PlayStation i Xbox i da ne postoji njena Android verzija, međutim, da biste preuzeli Cyberpunk 2077 na Android uređaj, potrebna je pretplata za Google Stadia platformu ili se igra može kupiti po fiksnoj ceni.
To znači da prevaranti i dalje pokušavaju da iskoriste hajp oko Cyberpunk 2077. Malver je otkriven prošle nedelje. Šiškova je na Twitteru otkrila da je reč CoderWare/Black Kingdom ransomwareu.
Šiškova je objavila snimke igre na Twiteru, koji pokazuju da lažna aplikacija sadrži korisničke recenzije koje izgledaju autentično. Malver funkcioniše na takav način da kada korisnik preuzme i pokrene maliciozni fajl, vidi poruku da je njegov uređaj zaražen CoderWare ransomwareom.
Zatim se korisniku prikazuje obaveštenje o otkupnini u kome se od žrtve traži da plati 500 dolara u Bitcoinu za otključavanje šifrovanih fajlova.
Međutim, Šiškova je primetila da su prevaranti koristili hardcodovani ključ, pa možda neće biti potrebno da žrtva plati otkupninu za dešifrovanje fajlova.
Ljubitelji Cyberpunka 2077 trebalo bi da pripaze jer je Sony povukao igru iz PlayStation prodavnice zbog neprestanih problema sa performansama. Igre zaražene malverom nisu novost za Android korisnike. U maju 2020. godine otkrivena je lažna mobilna verzija igre Valorant koja je širila malver. To se dogodilo mesec dana pre nego što je igra uopšte zvanično objavljena.
2018. godine sajber kriminalci su unovčili popularnost igre Fortnite širenjem lažne Android verzije igre zaražene malverom koji je služio za krađu ličnih podataka korisnika.
Ako koristite Android uređaj, pobrinite se da imate pouzdanu antivirusnu aplikaciju. Takođe bi trebalo da se uzdržite od preuzimanja aplikacija dostupnih u nezavisnim prodavnicama i redovno ažurirate operativni sistem.
Izdvojeno
Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje
Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje
Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android
Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje
Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play
Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje
Niko nije bezbedan: zloglasni špijunski softver Pegaz pronađen na telefonima ''običnih'' ljudi
Moćni špijunski softver Pegaz mogao bi biti rašireniji nego što se ranije mislilo. Mobilna bezbednosna platforma iVerify otkrila je sedam infekci... Dalje
Novi Android bankarski trojanac krade lozinke za aplikacije banaka i kripto-berze
Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom „DroidBot“ koji krade podatke za prijavljivanje... Dalje
Pratite nas
Nagrade