Google vas prati, hteli to ili ne

Mobilni telefoni, 14.08.2018, 10:00 AM

Google vas prati, hteli to ili ne

Google vas prati svuda, čak i ako ste eksplicitno rekli ne praćenju.

Svaki put kada usluga kao što je Google Maps želi da koristi vašu lokaciju, Google traži dozvolu da omogućite pristup svojoj lokaciji ako želite da je koristite za navigaciju.

Međutim, istraga koju je sproveo Associated Press pokazala je da vas kompanija prati u svakom slučaju.

Istraživanje je otkrilo da mnoge Google usluge na Android i iPhone uređajima čuvaju podatke o vašoj lokaciji čak i kada ste zaustavili opciju "Istorija lokacija" na mobilnom telefonu.

Onemogućavanjem "Istorije lokacija" u podešavanjima privatnosti, trebalo bi da sprečite Google da prati svaki vaš pokret, kako kompanija tvrdi na svojoj stranici podrške: "Istoriju lokacija možete isključiti u bilo kom trenutku. Sa isključenom Istorijom lokacija mesta u koja idete više se ne čuvaju."

Međutim, AP je otkrio da su čak i sa isključenom Istorijom lokacija, neke Google aplikacije automatski čuvaju podatke korisnika o lokacijama sa vremenom kada su bili na njima, bez njihovog znanja.

"Na primer, Google čuva snimak gde se nalazite ako samo otvorite njegovu aplikaciju Maps. Automatsko dnevno ažuriranje vremenskih uslova na Android telefonima precizno pokazuje gde ste", objašnjava AP. "I neke pretrage koje nemaju nikakve veze sa lokacijom, kao što su "cookie chocolate chip "ili" kids science kits", preciziraju vašu tačnu geografsku širinu, i čuvaju ih na Google nalogu."

Da bi pokazao kakva je opasnost od ovakve Googleove prakse, AP je napravio vizuelnu mapu kretanja jednog naučnika sa Prinstona, koji je nosio Android pametni telefon sa isključenom Istorijom lokacije, kako bi sprečio prikupljanje podataka o lokaciji.

Međutim, istraživači su otkrili da mapa uključuje sva mesta koja je ovaj korisnik posetio tokom svoja dva putovanja u Njujork.

Ovaj problem koji ugrožava privatnost korisnika, utiče na oko dve milijarde korisnika Androida i na stotine miliona korisnika iPhonea širom sveta koji se oslanjaju na Google kada su u pitanju mape ili pretraga.

Kao odgovor na istraživanje AP-a, Google je izdao sledeće saopštenje:

"Postoji više različitih načina na koje Google može da koristi lokaciju kako bi poboljšao iskustvo ljudi, uključujući Istoriju lokacija, Web i aktivnosti aplikacije i preko lokalnih usluga na nivou uređaja. Mi pružamo jasne opise ovih alata i snažne kontrole kako bi ih ljudi mogli uključiti ili isključiti i obrisati svoje istorije u bilo kom trenutku. "

Da bi se Google sprečio da čuva lokacije sa vremenskim žigom, korisnici moraju isključiti drugu postavku, pod nazivom "Web i App Activity", podešavanje koje je podrazumevano omogućeno i na Google nalogu čuva razne informacije od Google aplikacija i sajtova.

Kada je onemogućen, Google neće samo biti sprečen u čuvanju markera lokacije, već i informacije generisane pretragom i drugim aktivnostima.

Evo kako zaustaviti Google u praćenju vaše lokacije kada je u pitanju bilo koji uređaj:

  • Otvorite svoj web pregledač, idite na myactivity.google.com, iz padajućeg menija u gornjem levom polju izaberite "Kontrole aktivnosti" i isključite i "Aktivnosti na webu i u aplikacijama" i "Istoriju lokacija".
  • Kod Android uređaja, u podešavanjima, u delu "Bezbednost i lokacija", dodirnite opciju "Lokacija" i isključite je za ceo uređaj. Možete da koristite "Dozvole na nivou aplikacije" da onemogućite pristup različitim aplikacijama.
  • Za iOS uređaje: ako koristite Google mape, idite na Podešavanja → Usluge lokacije i prilagodite postavke lokacije na "Dok koristite" aplikaciju. Ovo će sprečiti aplikaciju da pristupi vašoj lokaciji kada nije aktivna.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Otkriven trojanac u 8 aplikacija na Google Play koje je preuzelo više od 2 miliona korisnika

Otkriven trojanac u 8 aplikacija na Google Play koje je preuzelo više od 2 miliona korisnika

Osam Android aplikacija u Google Play prodavnici, koje su preuzeli milioni korisnika, sadrže trojanca Android.FakeApp koji krade korisničke podatke.... Dalje

Android dobija nove zaštite od telefonskih prevara i malvera

Android dobija nove zaštite od telefonskih prevara i malvera

Google je najavio novu AI funkciju „Scam detection“ koja prati telefonske razgovore na Google Pixel uređajima kako bi otkrila obrasce koj... Dalje

iPhone ima novu bezbednosnu funkciju koja hakerima ali i policiji blokira pristup podacima na uređaju

iPhone ima novu bezbednosnu funkciju koja hakerima ali i policiji blokira pristup podacima na uređaju

Sa ažuriranjem iOS 18.1 objavljenim prošlog meseca, Apple je dodao novu bezbednosnu funkciju, tajmer neaktivnosti, tako da se iPhone automatski pono... Dalje

Novi moćni trojanac ToxicPanda ugrožava bankovne račune korisnika Androida širom sveta

Novi moćni trojanac ToxicPanda ugrožava bankovne račune korisnika Androida širom sveta

Tim istraživača iz kompanije Cleafy upozorio je na novi opasni malver koji se širi širom sveta i koji je pretnja za svačije bankovne račune. Re... Dalje

Android malver preusmerava korisničke pozive bankama na brojeve koje kontrolišu hakeri

Android malver preusmerava korisničke pozive bankama na brojeve koje kontrolišu hakeri

Nova verzija malvera za Android FakeCall otima odlazne pozive korisnika ka njihovoj banci, i preusmerava ih na telefonski broj napadača. Cilj najnovi... Dalje