Adware Loki i ransomware Slocker pronađeni preinstalirani na 38 Android smart telefona
Mobilni telefoni, 14.03.2017, 01:00 AM
Dve neimenovane kompanije, jedna velika telekomunikaciona kompanija i jedna multinacionalna tehnološka kompanija, otkrile su da je neko krišom instalirao malvere na ukupno 38 Android uređaja koje koriste zaposleni u ovim kompanijama.
Prema rečima stručnjaka firme Check Point Software Technologies, proizvođača aplikacije za prevenciju mobilnih pretnji, instalacija malicioznih aplikacija desila se negde u lancu nabavke, kada su telefoni napustili fabrike proizvođača a pre nego što su stigli u dve pomenute kompanije.
Istraživači iz Check Pointa identifikovali su dve familije malvera na inficiranim telefonima. Jedna od njih je adware/infostealer Loki a druga mobilni ransomware Slocker.
Na većini telefona, istraživači su primetili malver Loki, veoma moćni malver, sposoban da stekne root privilegije i inficira čak i Zygote, jedan od ključnih procesa operativnog sistema Android.
Iako Loki može da pričini mnogo štete, malver se koristi kao infostealer (za prikupljanje informacija sa inficiranih uređaja), ali i kao adware koji prikazuje oglase preko drugih aplikacija.
Infekcije Slockerom su ređe ali ako dođe do infekcije, ransomware može da zaključa uređaje koristeći AES enkripcijski algoritam, i da krišom komunicira sa svojim komandno-kontrolnim serverima.
U neimenovanim kompanijama pronađeno je ukupno 38 Android uređaja inficiranih malverima Loki i Slocker. Malveri nisu ubačeni u iste aplikacije. Spisak inficiranih aplikacija je dug: air.fyzb3, com.android.deketv, com.android.ys.services, com.androidhelper.sdk, com.armorforandroid.security, com.baycode.mop, com.changba, com.ddev.downloader.v2, com.example.loader, com.example.loader, com.fone.player1, com.google.googlesearch, com.iflytek.ringdiyclient, com.kandian.hdtogoapp, com.kandian.hdtogoapp, com.lu.compass, com.mobogenie.daemon, com.mojang.minecraftpe, com.sds.android.ttpod, com.skymobi.mopoplay.appstore, com.yongfu.wenjianjiaguanli.
I spisak inficiranih telefona je dug a na njemu se nalaze sledeći proizvođači i modeli: Asus Zenfone 2 (5 uređaja), LG G4, Lenovo A850, LenovoS90 (2 uređaja), Nexus 5 (2 uređaja), Nexus 5X, Oppo N3, OppoR7 plus, Samsung Galaxy A5 (2 uređaja), Samsung Galaxy Note 2 (2 uređaja), Samsung Galaxy Note 3, Samsung Galaxy Note 4 (3 uređaja), Samsung Galaxy Note 5, Samsung Galaxy Note 8, Samsung Galaxy Note Edge, Samsung Galaxy S4 (5 uređaja), Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy Tab 2 (2 uređaja), Samsung Galaxy Tab S2, Xiaomi Mi 4i, Xiaomi Redmi, ZTE x500, vivo X6 plus.
Iz Check Pointa nisu mogli da kažu da li su aplikacije koje je instalirao nepoznati napadač pokušavale da hakuju mreže kompanija, ili je reč o slučajnom kriminalnom aktu koji je možda uticao na više kompanija i korisnika za koje se još uvek ne zna.
Izdvojeno
Otkriven trojanac u 8 aplikacija na Google Play koje je preuzelo više od 2 miliona korisnika
Osam Android aplikacija u Google Play prodavnici, koje su preuzeli milioni korisnika, sadrže trojanca Android.FakeApp koji krade korisničke podatke.... Dalje
Android dobija nove zaštite od telefonskih prevara i malvera
Google je najavio novu AI funkciju „Scam detection“ koja prati telefonske razgovore na Google Pixel uređajima kako bi otkrila obrasce koj... Dalje
iPhone ima novu bezbednosnu funkciju koja hakerima ali i policiji blokira pristup podacima na uređaju
Sa ažuriranjem iOS 18.1 objavljenim prošlog meseca, Apple je dodao novu bezbednosnu funkciju, tajmer neaktivnosti, tako da se iPhone automatski pono... Dalje
Novi moćni trojanac ToxicPanda ugrožava bankovne račune korisnika Androida širom sveta
Tim istraživača iz kompanije Cleafy upozorio je na novi opasni malver koji se širi širom sveta i koji je pretnja za svačije bankovne račune. Re... Dalje
Android malver preusmerava korisničke pozive bankama na brojeve koje kontrolišu hakeri
Nova verzija malvera za Android FakeCall otima odlazne pozive korisnika ka njihovoj banci, i preusmerava ih na telefonski broj napadača. Cilj najnovi... Dalje
Pratite nas
Nagrade