TikTok kažnjen zbog zloupotrebe podataka dece mlađe od 13 godina
Društvene mreže, 05.04.2023, 10:00 AM
Kancelarija poverenika za informacije (ICO) u Velikoj Britaniji kaznila je TikTok sa 12,7 miliona funti zbog kršenja zakona o zaštiti podataka, uključujući korišćenje ličnih podataka dece mlađe od 13 godina, bez saglasnosti njihovih roditelja.
ICO je utvrdio da je TikTok dozvolio da 1,4 miliona dece iz Velike Britanije mlađe od 13 godina koristi platformu, iako postoji starosno ograničenje zbog kojeg korisnici moraju imati najmanje 13 godina da bi mogli da otvore nalog na popularnoj društvenoj mreži.
ICO je saopštio da je do kršenja zakona o zaštiti podataka došlo u periodu između maja 2018. i jula 2020. godine, i da platforma nije učinila dovoljno da proveri ko koristi aplikaciju i ukloni naloge maloletnih korisnika mlađih od 13 godina.
„Postoje zakoni koji osiguravaju da su naša deca podjednako bezbedna u digitalnom svetu kao i u fizičkom svetu. TikTok se nije pridržavao tih zakona“, rekao je poverenik za informacije Velike Britanije Džon Edvards.
Podaci o deci su možda korišćeni za njihovo praćenje i profilisanje, i potencijalno prikazivanje štetnog ili neprikladnog sadržaja, dodao je on.
Portparol TikToka je rekao da se kompanija ne slaže sa odlukom poverenika, ali je zadovoljna što je kazna smanjena sa 27 miliona funti koliko je ICO najavio prošle godine.
„Mnogo ulažemo u to da mlađi od 13 godina budu van platforme, a naš tim za bezbednost od 40.000 ljudi radi danonoćno kako bi pomogao da platforma bude bezbedna za našu zajednicu“, rekao je portparol kompanije. „Nastavićemo da razmatramo odluku i naredne korake.“
TikTok ima rok od 28 dana da se žali na ovu odluku, a ako uspe, kazna bi mogla biti smanjena. Međutim, i kazna od 12,7 miliona funti je “sitnica” za kompaniju sa prihodima od 80 milijardi dolara koliko je ByteDance, vlasnik TikToka, zaradio prošle godine.
Novčana kazna ICO-a usledila je posle odluka vlada i institucija niza zemalja, uključujući Britaniju, da zabrane korišćenje TikToka na službenim uređajima iz bezbednosnih razloga.
Tako, na primer, zaposlenima u belgijskoj saveznoj vladi više neće biti dozvoljeno da koriste TikTok na svojim službenim telefonima, a Novi Zeland je zabranio korišćenje platforme na uređajima sa pristupom mreži parlamenta. I Evropska komisija zabranila je TikTok na telefonima zaposlenih, kao i Evropski parlament. Aplikacija je zabranjena i na uređajima državnih službenika u Kanadi, Danskoj, Tajvanu, Australiji i SAD.
TikTok je u vlasništvu kineske kompanije ByteDance. U nedavnom izveštaju dostavljenom australijskom senatu ByteDance je označen kao “hibridni” državno-privatni entitet, jer se ne može smatrati privatnom i nezavisnom kompanijom.
Naslovna fotografija: Alexander Shatov / Unsplash
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade