SAD sve bliže potpunoj zabrani TikToka
Društvene mreže, 08.03.2023, 12:00 PM
Zakon koji je ove nedelje predstavljen u američkom Kongresu omogućio bi Beloj kući da zabrani TikTok i druge strane tehnologije u celoj zemlji a sve u ime nacionalne bezbednosti.
Senatori Mark Vorner, iz redova demokrata, i republikanac Džon Tjun, predstavili su zakon na Kapitol Hilu uz punu podršku predsednika Džoa Bajdena, za koga se kaže da je dao značajan doprinos budućem zakonu.
Zakon o o ograničavanju bezbednosnih pretnji koje ugrožavaju informacione i komunikacione tehnologije dao bi američkom ministru trgovine nova ovlašćenja da zabrani TikTok i druge strane tehnologije koje se smatraju pretnjom nacionalnoj bezbednosti.
Potencijalni zakon ne pominje posebno TikTok koji je u vlasništvu kineske kompanije ByteDance i pokrivaće samo stranu tehnologiju koja potiče iz Kine, Kube, Irana, Severne Koreje, Rusije i Venecuele.
Bela kuća je pozvala Kongres da što pre usvoji ovaj zakon iza kojeg stoji desetak senatora.
Američki zakonodavci su godinama zabrinuti zbog ogromnih količina privatnih podataka prikupljenih od miliona američkih građana, posebno dece, koji koriste aplikaciju TikTok. Oni su zabrinuti da će ByteDance na kraju predati prikupljene privatne podatke kineskom komunističkom režimu, ako ih na to već nije primorao aktuelni kineski zakon.
„Ovaj zakon bi američkoj vladi obezbedio nove mehanizme za ublažavanje rizika za nacionalnu bezbednost koje predstavljaju visokorizična tehnološka preduzeća koja posluju u Sjedinjenim Državama i takođe sprečio da se takvi rizici pojave u budućnosti“, rekao je savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven.
TikTok tvrdi da američka zabrana aplikacije predstavlja „zabranu izvoza američke kulture i vrednosti milijardama ljudi koji koriste njihovu uslugu širom sveta“.
Izvršni direktor TikToka Šou Zi Čju trebalo bi da se pojavi pred američkim Kongresom 23. marta.
Komitet za spoljne poslove Predstavničkog doma glasao je prošle nedelje o posebnom zakonu da bi predsedniku Bajdenu dao ovlašćenje da zabrani TikTok, ali mnogi senatori su smatrali da se sa tim zakonom prenaglilo.
Naslovna fotografija: Mark Stebnicki, Pexels
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade