Kako da proverite da li su hakeri ukrali vaš broj telefona sa Facebooka
Društvene mreže, 07.04.2021, 09:00 AM
Na sajtu „Have I Been Pwned” korisnici Facebooka sada mogu proveriti da li je njihov telefonski broj u bazi podataka koji su ukradeni 2019. godine, a koja je ovog vikenda objavljena na jednom hakerskom forumu.
Baza podataka o kojoj je reč sadrži informacije o 533 miliona korisnika Facebooka, uključujući brojeve telefona za skoro sve od više od pola milijardi naloga, e-mail adrese, imena i prezimena korisnika, pol, status veze, lokaciju, zanimanje i datum rođenja.
Među procurelim podacima su i brojevi telefona izvršnog direktora Facebooka Marka Zakerberga i suosnivača Krisa Hjudžiza i Dastina Moskovica, četvrtog, petog i šestog člana koji su se registrovali na Facebooku. Zanimljivo je da je telefonski broj povezan sa Zakerbergovim Facebook profilom takođe registrovan na njegovo ime u aplikaciji Signal. „Mark Zakerberg takođe poštuje sopstvenu privatnost, koristeći aplikaciju za ćaskanje koja ima enkripciju s kraja na kraj i nije u vlasništvu Facebooka“, primetio je istraživač Synack Red Teama Dejv Voker.
Procureli podaci su se u početku prodavali privatno. Vremenom je počela preprodaja ovih podataka po sve nižim cenama, sve dok na kraju ovog vikenda nisu objavljeni besplatno na hakerskom forumu.
Have I Been Pwned je brzo reagovao, i omogućio korisnicima da saznaju da li je njihova e-mail adresa među procurelim podacima.
Međutim, među podacima je najviše telefonskih brojeva korisnika Facebooka, a ne e-mail adresa, pa je Have I Been Pwned mogao da upozori samo manji deo ugroženih korisnika, njih oko 2,5 miliona, čije su e-mail adrese procurele.
Have I Been Pwned je ažuriran tako da korisnici sada mogu da pomoću telefonskog broja provere na sajtu da li su njihovi podaci među ukradenim. Potrebno je samo uneti broj telefona uz pozivni broj države i kliknuti na "pwned". Plus (+) ispred broja je opcionalan, možete ga uneti, ali i ne morate. Unos broja telefona u pretraživač Have I Been Pwned ne otkriva kome broj pripada.
Nažalost, kada podaci poput navedenih postanu javni, nije retkost da ih prevaranti koriste za svoje ciljeve. Zato ako utvrdite da su vaši podaci kompromitovani, pripazite na sumnjive linkove u e-mail i SMS porukama.
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade