Kako da proverite da li su vaši podaci među procurelim podacima 533 miliona korisnika Facebooka
Društvene mreže, 06.04.2021, 10:00 AM
Ako vas je zabrinula vest da su procurili podaci 533 miliona korisnika Facebooka, i da su među njima i podaci 162.893 korisnika iz Srbije verovatno se pitate šta sad.
Za one kojima je ova vest promakla, da podsetimo. Lični podaci oko 533 miliona korisnika Facebooka iz 106 zemalja objavljeni su na jednom popularnom hakerskom forumu, uključujući imena i prezimena korisnika, brojeve mobilnih telefona, lokacije, e-mail adrese, pol, zanimanje, trenutno zaposlenje, grad, državu, bračnu status, datum kreiranja naloga i druge detalje o profilima korisnika.
Ovi podaci su prvobitno bili u privatnoj prodaji nakon što su prikupljeni 2019. godine zahvaljujući grešci u funkciji „Dodaj prijatelja“ na Facebookom sajtu. Facebook je ispravio ovu grešku ubrzo nakon što je otkrivena, ali su prikupljeni podaci cirkulisali u hakerskoj zajednici sve dok ove nedelje nisu ponuđeni praktično besplatno, tačnije po ceni od svega 2,19 dolara.
Ako se pitate šta je sa vašim podacima, postoji način da proverite da li su oni među procurelim podacima.
Na poznatom veb sajtu Have I Been Pwned koji prati ovakve incidente, možete uneti svoju e-mail adresu i tako saznati ne samo da li su vaši podaci ugroženi zbog ovog incidenta, već da li su kompromitovani i u nekom drugom napadu. Have I Been Pwned je servis koji indeksira podatke kompromitovane u hakerskim napadima.
Kada na sajtu Have I Been Pwned unesete e-mail adresu i kliknete na dugme “pwned”, prikazaće se lista svih curenja podataka među kojima se nalazi i vaša e-mail adresa.
Međutim, među procurelim podacima 533 miliona korisnika Facebooka je “samo” 2,5 miliona korisnika čije su e-mail adrese procurile. Zbog toga, ako vam pretraga sa vašom e-mail adresom ne da pozitivan rezultat, to ne znači da vaši podaci sa Facebook profila nisu među onima koji su objavljeni.
Troj Hant, vlasnik servisa Have I Been Pwned, rekao je na Twitteru da razmišlja o načinu na koji korisnici mogu proveriti da li su njihovi podaci kompromitovani unosom broja telefona.
Ako saznate da su vaši podaci kompromitovani, promenite lozinke na kompromitovanim sajtovima, počnite da koristite menadžer lozinki koji će umesto vas kreirati jedinstvenu lozinku za svaki sajt, tako da ako je jedna lozinka kompromitovana, to neće uticati ni na jedan drugi nalog. Takođe koristite dvostepenu verifikaciju radi dodatne bezbednosti.
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade