EU primorala TikTok da zbog bezbednosti dece povuče novi program za TikTok Lite iz unije
Društvene mreže, 06.08.2024, 11:00 AM
TikTok je primoran da trajno povuče svoj program „Lite Rewards“ iz Evropske unije zbog zabrinutosti Evropske komisije zbog njegovog uticaja na korisnike, posebno decu.
Evropska komisija pokrenula je formalni postupak protiv TikToka u aprilu 2024. u skladu sa Zakonom o digitalnim uslugama (DSA). Ovo se odnosi na „Program zadataka i nagrađivanja“ za TikTok Lite, koji omogućava korisnicima da zarađuju poene dok obavljaju određene „zadatke“ na TikToku, kao što su gledanje video snimaka i „lajkovanje“ sadržaja.
TikTok Lite je posebna verzija aplikacije TikTok koja je lansirana u Španiji i Francuskoj u aprilu 2024.
Komisija veruje da bi program Lite Rewards mogao da prekrši članove 34. i 35. Zakona o digitalnim uslugama (DSA), izražavajući zabrinutost da je pokrenut bez prethodne pažljive procene fizičkih i mentalnih rizika koje nosi, posebno onih koji se odnose na efekat zavisnosti od platforme, i bez preduzimanja efikasnih mera za smanjenje rizika.
Ovo se posebno odnosi na decu, s obzirom na sumnju u neefikasnost mehanizama za proveru uzrasta korisnika na TikToku.
Da bi se uskladio sa DSA, TikTok se obavezao da će trajno povući program Lite Rewards iz EU i da neće pokrenuti nijedan drugi sličan program.
Komisija je naglasila da su ove obaveze pravno obavezujuće, što znači da bi svako kršenje predstavljalo kršenje DSA i dovelo do novčanih kazni.
DSA je stupio na snagu za sve onlajn platforme u EU 17. februara 2024. a ovo je prvi slučaj da se postupa prema odredbama DSA.
Još jedan postupak Evropske komisije protiv TikToka prema DSA pokrenut u februaru 2024. još uvek je u toku. Reč je o proceni da li je TikTok prekršio odredbe koje se odnose na zaštitu maloletnika, transparentnost oglašavanja, pristup podacima za istraživače i upravljanje rizikom od dizajna koji izaziva zavisnost i štetnog sadržaja.
Istovremeno sa dešavanjima u EU, u SAD je američka vlada podnela tužbu protiv TikToka i njegove matične kompanije ByteDance zbog rasprostranjenog kršenja Zakona o zaštiti privatnosti dece na mreži (COPPA).
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade