Američka vlada tužila TikTok zbog masovnog prikupljanja podataka dece mlađe od 13 godina
Društvene mreže, 05.08.2024, 11:30 AM
Američka vlada podnela je tužbu protiv popularne platforme TikTok i njene matične kompanije ByteDance, zbog masovnog kršenja zakona o privatnosti dece. U građanskoj tužbi koju su zajedno podneli Ministarstvo pravde SAD i Federalna trgovinska komija, se navodi da je TikTok nezakonito prikupljao podatke o deci mlađoj od 13 godina bez saglasnosti roditelja, čime je prekršen Zakon o zaštiti privatnosti dece na mreži (COPPA) koji je usvojen daleke 1988. godine.
Tužioci tvrde i da je TikTok od 2019. godine dozvolio milionima dece mlađe od 13 godina da kreiraju naloge van „dečijeg režima“ (verzija aplikacije namenjena deci mlađoj od 13 godina) i da nije uspeo da primeni smernice i procese koji bi pomogli da se identifikuju i brišu nalozi koje su kreirala deca.
Ministarstvo tvrdi da je ova praksa izložila milione mladih korisnika „obimnom prikupljanju podataka“ i narušavanju privatnosti, omogućavajući im pristup sadržaju za odrasle i interakciju sa odraslim korisnicima, sve bez zakonske saglasnosti njihovih roditelja.
„TikTok je svesno i više puta narušio privatnost dece, ugrožavajući bezbednost miliona dece širom zemlje“, rekla je u predsednica FTC-a Lina Kan.
U tužbi podnetoj američkom sudu, navodi se da su TikTok i ByteDance bili svesni ovih kršenja, ali su nastavili sa prikupljanjem podataka.
Istraga ministarstva o praksama prikupljanja podataka TikToka takođe je otkrila da kompanija nije izbrisala lične podatke kada su roditelji to tražili, čime je još jednom prekršio COPPA.
Pored toga, u tužbi se navodi da je TikTok obmanuo roditelje i korisnike u vezi sa svojom politikom prikupljanja podataka, propuštajući da pruži adekvatno obaveštenje o tome koji se podaci prikupljaju i kako se koriste.
U tužbi se navodi da iako platforma zahteva od korisnika da kada kreiraju naloge da prijave svoj datum rođenja, TikTok je u više navrata dozvoljavao deci da zaobiđu ili izbegnu ovu „kapiju uzrasta“.
U sudskim dokumentima se navodi mnoštvo informacija koje se prikupljaju od korisnika TikToka starijih od 13 godina nakon što registruju nalog, koje uključuju ime i prezime, email adresu, broj telefona, informacije o uređaju, informacije o korišćenju, podatke o lokaciji, informacije o nalozima na društvenim mrežama, profilnu sliku, podatke iz kolačića i drugih tehnologija za praćenje, fotografije, video i audio snimke koji sadrže sliku i glas korisnika. TikTok takođe prikuplja metapodatke povezane sa sadržajem korisnika, kao što su kada, gde i ko je kreirao sadržaj, i što duže korisnik komunicira sa platformom, TikTok uzima više podataka, navodi se u tužbi.
Ministarstvo pravde SAD traži kaznu i zabranu TikToka i ByteDancea kako bi se sprečilo dalje kršenje zakona.
Ako se utvrdi da su odgovorni, TikTok bi mogao biti primoran da plati kazne do 51.744 dolara po prekršaju, dnevno, što bi moglo da košta kompaniju milijarde dolara.
U odgovoru na tužbu, TikTok je naveo da se ne slaže sa „optužbama, od kojih se mnoge odnose na prošle događaje i prakse koje su činjenično netačne“.
„Ponosni smo na naše napore da zaštitimo decu i nastavićemo da ažuriramo i unapređujemo platformu“, dodaje se u odgovoru TikToka.
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) je u septembru kaznila TikTok sa 368 miliona dolara (345 miliona evra) zbog kršenja privatnosti dece uzrasta između 13 i 17 godina tokom obrade njihovih podataka, prema više članova Opšte uredbe Evropske unije o zaštiti podataka (GDPR).
DPC je takođe otkrio da je kompanija tokom registracije i objavljivanja video snimaka, suptilno navodila korisnike da izaberu opcije koje ugrožavaju njihovu privatnost.
U januaru 2023. godine, TikTok je takođe kažnjen sa 5,4 miliona dolara (5 miliona evra) od strane francuskog organa za zaštitu podataka (CNIL) zbog nedovoljno informisanja korisnika o tome kako koristi kolačiće i otežanog odbijanja kolačića.
Foto: Solen Feyissa | Unsplash
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade