Žrtve ransomwarea GandCrab koji je inficirao 1,5 miliona računara sada mogu da dešifruju besplatno svoje fajlove

Opisi virusa, 18.06.2019, 11:00 AM

Žrtve ransomwarea GandCrab koji je inficirao 1,5 miliona računara sada mogu da dešifruju besplatno svoje fajlove

Istraživači iz kompanije BitDefender objavili su ažuriranu verziju alata za dešifrovanje fajlova koje je šifrovao ransomware GandCrab, koji bi mogao omogućiti milionima korisnika da potpuno besplatno dešifruju svoje fajlove, bez plaćanja otkupnine sajber kriminalcima.

GandCrab je ransomware koji je zarazio više od 1,5 miliona računara od kada se pojavio u januaru 2018. godine.

Novi GandCrab alat za dešifrovanje, koga možete preuzeti sa sajta BitDefendera, može dešifrovati fajlove koje su šifrovale najnovije verzije ransomwarea, od verzije 5.0 do verzije 5.2, kao i starije verzije GandCrab ransomwarea.

BitDefender zajedno sa FBI, Europolom, i drugim institucijama, ali i privatnim kompanijama, deo je projekta “No More Ransom” koji je pokrenut kako bi se pomoglo milionima korisnika u svetu koji su žrtve pošasti zvane ransomware.

BitDefender je poslednjih meseci objavio alate za uklanjanje ransomwarea, za neke starije verzije GandCraba, koji su pomogli da skoro 30000 žrtava ovog malvera vrati svoje podatke besplatno. Ovi besplatni alati su tako uštedeli žrtvama oko 50 miliona dolara koliko bi inače platile kriminalcima za dešifrovanje fajlova.

Tvorci GandCraba su nedavno objavili ukidanje svojih Ransomware-as-a-Service (RaaS) operacija koje su omogućile kriminalcima da iznude više od 2 milijarde dolara od žrtava. U BitDefenderu kažu da je ta brojka preuveličana ali da su kriminalci ipak zaradili dosta da mogu da se povuku iz ovog posla. Paradoks je da ovo nije dobra vest, jer to znači da će ključevi za dešifrovanje biti obrisani, tako da žrtve, sve i da plate, neće moći da dođu do svojih “zarobljenih” fajlova.

Koliki je uspeh postigao GandCrab govori i podatak koji je objavio Europol, da je samo pola godine pošto se pojavio ovaj ransomware imao 50% udela na tržištu ransomwarea.

“Ransomware-as-a-service” model licenciranja je u slučaju GandCraba funkcionisao tako što su distributeri mogli kupiti ransomware na sajtovima Dark Weba i širiti ga među svojim žrtvama. Distirbuteri su plaćali 40% svoje zarade programerima GandCraba a 60% bi zadržavali za sebe.

Većina malvera ulazi u naše sisteme zbog toga što se ne pridržavamo jednostavnih pravila:

- Čuvajte se fišing emailova! Uvek budite sumnjičavi prema dokumentima koji vam stignu na email adresu a koje niste očekivali. Nikada ne otvarajte linkove u tim dokumentima dok ne proverite izvor.

- Redovno pravite rezervne kopije koje su nekad jedini način da popravite štetu koju je prouzrokovao ransomware.

- Ažurirajte redovno antivirusni softver i druge aplikacije, kao i operativni sistem da biste se zaštitili od najnovijih pretnji.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje

BlackLock je nova opasna ransomware banda

BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje