Zašto je opasno preuzimati programe sa nezvaničnih sajtova
Opisi virusa, 24.05.2013, 10:07 AM
Autori malvera znaju šta tražite na internetu, pa je zato uobičajeno da svoje kampanje distribucije malvera prilagođavaju potražnji, bilo da su u pitanju najvažnija događanja u svetu ili preuzimanje programa.
Zbog toga što se malveri vrlo često distribuiraju u paketu sa legitimnim softverom, preuzimanje programa sa internet lokacija koje nisu zvanični sajtovi proizvođača, može biti veoma rizično. Jedan klik je dovoljan da zarazite svoj računar malverom kao što je Trojanac koji krade lozinke i koji dolazi u paketu sa alatom za Dota2, online video igricu kompanije Valve Corporation. Alat nema veze sa proizvođačem igrice i može se besplatno preuzeti na internetu.
Kada se raspakuje fajl, alat će raditi ali će se istovremeno pokrenuti i Trojanac, koji počinje da prikuplja lozinke sa računara za različite FTP i IM klijente i web browser-e. Ukradene lozinke se šifruju i šalju autoru paketa putem emaila, FTP-a ili servera.
Analiza paketa odvela je stručnjake Microsoft-a do malware builder-a zahvaljujući kome je i stvoren maliciozni paket sa početka priče. Malware builder je TrojanSpy:Win32/Usteal, koji je javno dostupan za preuzimanje i odgovoran za stvaranje malvera koji se potom distribuiraju na računare žrtava. On je, sudeći prema jeziku korisničkog interfejsa, prevashodno namenjen korisnicima sa ruskog govornog područja.
Kada se Trojanac kreira builder-om, autor može da odabere kako će ga upakovati: sa legitimnim alatima, programima ili slikama.
Na autoru je i da odluči kako će ga distribuirati. On može postaviti fajl na besplatni hosting sajt i distribuirati link kao spam na forumima, u komentarima ili putem kratkih poruka. Metod distribucije zavisi od toga ko su mete napadača.
U konkretnom slučaju, koji su analizirali stručnjaci Microsoft-a, mete su igrači Dota2. Trojanac TrojanSpy:Win32/Usteal je u paketu sa Dota2 alatom postavljen na jedan hosting sajt. Malver se distribuira preko spam komentara na ruskom i engleskom jeziku na stranicama YouTube koje su u vezi Dota2.
Najveći broj infekcija ovim Trojancem je otkriven u Rusiji gde je i nastao ovaj program, ali su infekcije računara otkrivene i u SAD, Ukrajini, na Sejšelima, u Kazahstanu i drugim zemljama.
Ovaj slučaj pokazuje kako je lako autorima malvera da naprave i distribuiraju maliciozne programske pakete. Jedina ispravna odluka je da softver preuzimate direktno sa zvaničnog web sajta, i da budete oprezni sa linkovima u komentarima i na forumima.
Izdvojeno
Nevidljivi špijun: Remcos RAT
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Pratite nas
Nagrade