Trojanac za Windows inficira Linux uređaje
Opisi virusa, 17.02.2017, 07:30 AM
Linux.Mirai je trenutno najrašireniji trojanac za Linux koji se proslavio prošle jeseni zbog masovnih DDoS napada na DNS provajder Dyn. Prva verzija malvera otkrivena je u maju, prošle godine. Od tada je ovaj malver postao veoma popularan među autorima malvera jer je njegov izvorni kod postao javno dostupan.
Nedavno su istraživači ruske kompanije Doctor Web otkrili verziju trojanca Mirai za Windows koja ima jedinu jedinu svrhu - da pomogne hakerima u širenju malvera Mirai na još više uređaja.
Mirai je maliciozni program za IoT (internet of things, internet stvari) uređaje bazirane na Linuxu koji traži nebezbedne IoT uređaje, koje regrutuje u bot mrežu, da bi se oni zatim koristili za pokretanje DDoS napada a širi se preko Telneta koristeći fabričke lozinke za uređaje.
Izvorni kod malvera objavljen je u oktobru prošle godine.
Trojan.Mirai.1, koji cilja Windows računare, skenira korisnikovu mrežu tražeći povezane uređaje koji su bazirani na Linuxu a koje je moguće kompromitovati.
Kada se instalira na Windows računaru, trojanac se povezuje sa komandno-kontrolnim serverom (C&C) sa kog preuzima konfiguracioni fajl koji sadrži niz IP adresa da bi pokušao autentifikaciju preko nekoliko portova kao što je 22 (SSH) i 23 (Telnet), 135, 445, 1433, 3306 i 3389.
Uspešna autentifikacija omogućava malveru da pokrene određene komande navedene u konfiguracionom fajlu, u zavisnosti od vrste kompromitovanog sistema. U slučaju kada je Linux sistemima pristupljeno preko Telnet protokola, trojanac preuzima fajl koji zatim preuzima i pokreće Linux.Mirai.
Trojan.Mirai.1 skener može da istovremeno proverava nekoliko TCP portova. Ako se trojanac uspešno poveže sa napadnutim nodovima preko dostupnih protokola, on izvršava određene komande.
Kada kompromituje uređaj, Trojanac se može širiti na druge Windows uređaje.
U ovom trenutku ne zna se ko stoji iza Mirai malvera, ali ovaj napad pokazuje da i IoT uređaji kojima ne može biti direktno pristupljeno preko interneta, takođe mogu biti hakovani i regrutovani u bot mrežu Mirai.
Izdvojeno
Nevidljivi špijun: Remcos RAT
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Pratite nas
Nagrade