Trojanac makiran u lažno ažuriranje za Flash
Opisi virusa, 01.04.2013, 08:42 AM
Microsoft je upozorio korisnike na novog Trojanca koji je maskiran u ažuriranje za Adobe Flash i koji menja home page browser-a i presumerava korisnika na stranicu koja je pod kontrolom napadača.
U lažnom ažuriranju za Flash, postoji nekoliko indicija da nešto nije u redu, kao na primer to što je deo GUI na turskom i nema klizne trake (scroll bar) u EULA.
Fajl koga Microsoft detektuje kao Trojan:Win32/Preflayer.A širi se emailovima. Malver zamenjuje home page Internet Explorer-a, Google Chrome-a, Mozilla Firefox-a i Yanex-a sa anasayfada.net ili heyde.com.
Ovi sajtovi izgledaju kao pretraživači. Na njima se prikazuju reklame u iskačućim prozorima, a korisnici se preusmeravaju na stranice koje nisu nameravali da posete.
Kada žrtva pokrene maliciozni fajl, pojavljuje se tipičan Flash Player okvir za dijalog (dialog box). Tekst sporazuma EULA nije u potpunosti vidljiv zbog nedostatka klizne trake. Međutim označavanjem teksta, može se pročitati ceo tekst do kraja i tako videti uslov da će home page browser-a biti promenjen.
Iako većina korisnika i ne čita EULA, čak i onim pažljivijim bi moglo da promakne da će program promeniti početnu stranicu browser-a zbog nedostatka klizne trake.
Ukoliko korisnik ode korak dalje i klikne na dugme Install čiji je tekst na turskom, malver se izvršava i započinje promene. Domeni na kojima su nove početne stranice browser-a, kao i domeni koji hostuju lažno ažuriranje za Flash su ne stariji od 6 meseci, uključujući i onaj od 4. marta koji hostuje maliciozni izvršni fajl.
Trojanac koristi prilično jednostavne trikove, a društveni inženjering nije naročito sofisticiran, bar ne dovoljno da bi ovaj malver bio uspešan. Ipak, iz Microsoft-a poručuju da bi korisnici trebalo da budu oprezni. Ako mislite da nešto nije u redu (recimo, ako vam izgleda sumnjivo nedostatak scroll bar-u u EULA u ovom slučaju), može biti da ste u pravu. Slušajte svoj osećaj.
Izdvojeno
Nevidljivi špijun: Remcos RAT
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Pratite nas
Nagrade