Trojanac Pushdo zarazio 11000 računara za samo 24 sata
Opisi virusa, 18.07.2014, 09:52 AM

Jedna od najstarijih familija malvera, Pushdo, ponovo hara internetom, a nova verzija Trojanca koju su otkrili stručnjaci Bitdefendera za samo 24 sata zarazila je 11000 računara u svetu. Zemlje sa najvećim brojem infekcija ovim malverom su za sada Indija, Vijetnam i SAD, ali infekcija nisu pošteđeni ni Turska, Iran, Tajland, Italija i Meksiko.
Pushdo, višenamenski trojanski program, prvenstveno je poznat kao malver koji je odgovoran za infekcije računara koje je sam zarazio bankarskim trojancima Zeus i SpyEye, kao i za spam kampanje koje realizuje uz pomoć malvera Cutwail koga instalira na računaru.
Pushdo se prvi put pojavio pre sedam godina, a njegova “najbolja” godina bila je 2007.
Nova verzija malvera koristi novi DGA (domain-generation algorthm) kao pozadinski mehanizam svojim uobičajenim metodama C&C (command-and-control) komunikacije.
DGA se koristi za dinamičko generisanje liste domena na osnovu algoritma koja važi samo u jednom trenutku, što blokadu C&C domena čini skoro nemogućom.
“Uspeli smo da presretnemo Pushdo saobraćaj i steknemo neku predstavu o veličini ove bot mreže”, kaže Katalin Kozoi, glavni strateg za bezbednost u kompaniji Bitdefender. Ona kaže da postoje indicije da je bot mreža još uvek u fazi rasta i da će Bitdefender nastaviti da prati razvoj situacije o čemu će obavestiti javnost u narednim danima.
Uprkos pokušajima, a bilo ih je četiri prethodnih nekoliko godina, da se ugase C&C serveri malvera Pushdo, malver opastaje, razvija se i usavršava novim tehnikama za maskiranje C&C komunikacija.
Od kada se Pushdo ponovo pojavio, javni i privatni ključevi koji se koriste za zaštitu komunikacije između botova i C&C servera su promenjeni, ali komunikacijski protokol je ostao isti.
Autori malvera su novoj verziji dodali i “encrypted overlay”, koji treba da osigura da se malver ne pokrene osim ako nisu ispunjeni određeni uslovi.
Novi pristup sajber kriminalaca će dodatno otežati višegodišnja nastojanja stručnjaka i nadležnih institucija koji pokušavaju da se izbore sa malverom u celom svetu.

Izdvojeno
Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje
Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje
Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru
.jpg)
Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje
Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje
BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje
Pratite nas
Nagrade