Trojanac Kovter ažurira Flash Player da bi sprečio druge malvere da inficiraju računar
Opisi virusa, 06.07.2015, 01:00 AM

Novije verzije trojanca Kovter koji je poznat po prevarama sa oglasima i koji inficira računare preko exploita, zatvaraju vrata za sobom čim inficiraju računar nadogradjujući Flash Player najnovijom verzijom.
Ovo neobično ponašanje malvera nedavno je uočio francuski istraživač na internetu poznat pod psedonimom Kafeine, koji se specijalizovao za drive-by download napade koje koriste exploit alati.
Kovter se koristi za takozvane “klik prevare” ili prevare sa oglasima. Kada se instalira na računaru, on preotima proces browsera i koristi ga da bi simulirao korisnikove klikove na online oglase kako bi tvorci malvera od njih zaradili.
Kafeine kaže da se trojanac širi preko nekoliko exploit alata koji ciljaju bezbednosne propuste u browserima i njihovim pluginovima - Flash Player, Adobe Reader, Java i Silverlight.
Ovi alati obično ciljaju poznate bezbednosne propuste, tako da su primarne mete korisnici koji ne ažuriraju softver na svojim računarima.
Drive-by download napadi su posebno opasni jer se obično pokreću sa pouzdanih, legitimnih sajtova koji su ili kompromitovani ili učitavaju maliciozne reklame koje napadači postavljaju na oglasne mreže.
Ovo nije prvi put da neki malver ispravlja propuste koje prethodno iskoristi da bi inficirao računar. Ali to je danas retkost, jer ekonomija današnjeg sajber podzemlja funkcioniše kao servis.
Mnogi maliciozni programi kao što su trojanci nemaju svoje mehanizme širenja. Njihovi tvorci ne traže bezbednosne propuste u softveru, ne pišu svoje exploite i ne inficiraju web sajtove. Umesto toga, oni se oslanjaju na druge sajber kriminalce koji su specijalizovani za to, kao što su autori exploit alata.
Pristup exploit alatima se danas prodaje po pretplatničkom modelu. Oni donose prihode svojim autorima šireći malvere koje su stvorili drugi.

Izdvojeno
Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje
Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje
Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru
.jpg)
Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje
Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje
BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje
Pratite nas
Nagrade