Sajber kriminalci koriste ''jeftini'' malver za ciljane napade
Opisi virusa, 06.10.2017, 11:00 AM
Nešto se promenilo u pristupu sajber kriminalaca kada su u pitanju ciljani sajber napadi - umesto da investiraju u 0-day exploite i razvijaju sopstvene kompleksne malvere, neke grupe sada koriste već gotove malvere kao što to čine "script kiddies".
To je možda mudar pristup za hakere koje finansiraju države jer stvaraju zabunu kod istraživača koji u tom slučaju možda neće dovesti napade u vezu sa njima.
Istraživači iz nekoliko kompanija, među kojima su i Arbor Networks i FireEye, otkrili su niz kampanja koje ciljaju kompanije koje posluju u različitim oblastima industrije, i u različitim zemljama, među kojima su SAD, Tajland, Južna Koreja i Indija.
Ono što je zajedničko svim ovim kampanjama iza kojih stoje različite grupe sajber kriminalaca je malver - FormBook, koji grupe instaliraju na ciljanim sistemima i koji može da krade informacije i lozinke.
FormBook je "malver-as-a-service" koji se reklamira na raznim hakerskim forumima od početka prošle godine. Svako može da rentira ovaj malver po ceni od 29 dolara nedeljno ili za 59 dolara mesečno. Za taj novac dobija se program koji nudi čitav niz špijunskih usluga, jer radi kao keylogger, krade lozinke, pravi snimke ekrana, krade podatke iz web formi i drugo.
Napadači koriste pre svega emailove za širenje FormBooka koji je sakriven u atačmentima u različitim fajlovima, uključujući i PDF dokumente sa linkovima za download, zatim DOC i XLS fajlove sa malicioznim makroima, i ZIP, RAR, ACE i ISO fajlove koji sadrže EXE fajl.
Kada se instalira na ciljanom sistemu, malver se ubacuje u različite procese i počinje da snima kucanje na tastaturi i da izvlači sačuvane lozinke i druge osetljive podatke iz različitih programa, uključujući Google Chrome, Firefox, Skype, Safari, Vivaldi, Q-360, Microsoft Outlook, Mozilla Thunderbird, 3D-FTP, FileZilla i WinSCP.
FormBook neprestano šalje sve ukradene podatke komandno-kontrolnom serveru koji omogućava napadačima da izvršavaju komande na ciljanom sistemu, da pokreću procese, isključuju i restrartuju sistem i kradu kolačiće iz browsera.
FormBook takođe preuzima druge malvere kao što je NanoCore.
Napadači mogu iskoristiti ukradene podatke za druge kriminalne aktivnosti, kao što je krađa identiteta, fišing, bankarske prevare i iznude.
FormBook nije sofisticirani malver. Nije ga ni teško detektovati. Zato je najbolji način zaštite od ovog malvera ažurirani antivirus na sistemu kao i ažurirani programi i sam operativni sistem.
Izdvojeno
Nevidljivi špijun: Remcos RAT
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Pratite nas
Nagrade