Rezervni plan nove verzije malvera Reveton
Opisi virusa, 20.09.2013, 10:37 AM
Nova verzija poznatog ransomware-a Reveton, koju su otkrili istraživači firme Malwarebytes, upošljava zaražene računare kao kopače Bitcoina, i to nakon što blokira sve ostale aktivnosti na zaraženom računaru.
Pre nego što se zaraženi računar pretvori u kopača (Bitcoin miner), on biva zaključan, a na ovaj način kriminalci više ne zavise od odluke korisnika da plati otkup jer računar koji kriminalci u potpunosti kontrolišu zahvaljujući malveru Reveton će sam otplatiti otkup kriminalcima.
Reveton je veoma rašireni malver koji obično optužuje korisnike zaraženih računara da su preuzimali fotografije zlostavljane dece ili sadržaj sa interneta koji je zaštićen autorskim pravima. Da bi korisnik izbegao zakonske konsekvence, od njega se traži da plati kaznu u zamenu za deblokadu računara koji zbog infekcije malverom postaje neupotrebljiv.
Obično se plaćanje otkupa obavlja preko vaučera servisa kao što su Ukash i Paysafecard, tako da je identitet kriminalaca na taj način zaštićen.
Reveton je više od dve godine prisutan na sceni, a svoj uspeh duguje dinamičkom pristupu svojih autora koji prilagođavaju malver korisnicima u različitim zemljama i često menjaju metode infekcije računara. Ipak, zastrašivanje korisnika je konstanta, a sada malver ima i rezervni plan ako plan sa zastrašivanjem propadne.
Malver ponekad zahteva hiljade dolara za isplatu od malih firmi, a nekada “samo” 100 dolara, a kriminalci računaju sa tim da će se određeni iako mali broj korisnika ipak odlučiti da plati.
Ovoga put Reveton ide i korak dalje, preuzimanjem i pokretanjem softvera za kopanje Bitcoina, bez znanja i dozvole korisnika.
Najbolji način da izbegnete kontakt sa malverom Reveton ili bilo kojim drugim sličnim malverom je da imate instaliran ažurirani antivirus na računaru, ali i da onemogućite Java Script i ažurirate sve dodatke za browser-e i browser-e koje koristite. Ransomware-i se najčešće šire drive-by download napadima a sam Reveton za svoje širenje često koristi neke od danas najozloglašenijih exploit alata.
Izdvojeno
Nevidljivi špijun: Remcos RAT
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Pratite nas
Nagrade