Ransomware Sodinokibi (REvil) ima novu taktiku za izvlačenje novca od žrtava
Opisi virusa, 24.06.2020, 10:30 AM

Grupa koja stoji iza jednog od najuspešnijih ransomwarea sada skenira mreže kompanija kako bi pronašla podatke o platnim karticama, plaćanjima i softver PoS terminala i na taj način zaradila dodatni novac od napada.
Sodinokibi, poznat i kao REvil, pojavio se u aprilu 2019. godine i jedan od najopasnijih ransomwarea koji su trenutno aktuelni.
Ciljevi ransomwarea Sodinokibi bili su računari brojnih kompanija, a napadači su zahtevali otkupnine od nekoliko stotina hiljada do nekoliko miliona dolara u zamenu za ključeve za dešifrovanje.
U značajnom procentu slučajeva žrtva se oseća kao da nema drugog izbora nego da ispuni zahtev kako bi vratila šifrovane fajlove.
Ali istraživači kompanije Symantec nedavno su primetili novi element u napadima ovog ransomwarea - napadači skeniraju kompromitovane mreže tražeći PoS softver.
Moguće je da bi napadači mogli da iskoriste ove informacije kao sredstvo za zaradu dodatnog novca od napada, bilo da direktno koriste same podatke o plaćanju za upad u račune, ili da ih prodaju drugim kriminalcima na forumima sajber-podzemlja.
To ne bi bio prvi put da hakeri koji stoje iza Sodinokibija traže način da iskoriste podatke koje su kompromitovali u napadu. Oni su pretili da će objaviti informacije ukradene od žrtava ako ne plate otkupninu ali i da će ih prodati onima koji imaju najbolju ponudu.
“Traženje PoS softvera u sistemima žrtava je zanimljivo, jer se obično to ne dešava pored ciljanih napada ransomwarea”, kažu Symantecovi istraživači, dodajući da će biti zanimljivo videti da li je ovo bila samo oportunistička aktivnost u ovoj kampanji ili će to biti nova taktika koju su usvojile grupe koje distribuiraju ransomware.
Nova tehnika skeniranja PoS softvera primećena je u napadima na kompanije koje nude usluge, prehrambene proizvode i u zdravstvenom sektoru. Dve žrtve ovakvih napada istraživači opisuju kao velike kompanije koje napadači očigledno smatraju sposobnim da plate veliku otkupninu.
Zdravstvena organizacija koja je napadnuta na ovaj način opisana je kao mnogo manja kompanija a istraživači kažu da su napadači možda tražili informacije o plaćanju u ovom slučaju da bi videli da li je moguće da novac zarade na drugi način ako žrtva ne plati.
Bez obzira na razlog zbog kojeg Sodinokibi sada skenira podatke o kreditnim karticima i podatke o plaćanju, on je i dalje veoma efikasan ransomware.
Istraživači kažu da je jasno da su oni koji stoje iza ransomwarea veoma vešti i ne veruju da će se njihova aktivnost uskoro smanjiti.
Sodinokibi se širi tako što koristi Windowsovu ranjivost koja je ispravljena u oktobru 2018. godine. Stoga je jedan od najboljih načina na koji kompanije mogu sprečiti napad ransomwarea Sodinokibi ali i mnogih drugih ransomwarea ili malvera da zaštite uređaje i mreže najnovijim bezbednosnim ispravkama za poznate ranjivosti.

Izdvojeno
Nevidljivi lopov: Kako NFC malver SuperCard krade novac sa računa korisnika Androida

Ruski stručnjaci za sajber bezbednost upozorili su na napade u kojima se za krađu podataka koristi modifikovana verzija legitimnog NFC softvera. Oni... Dalje
Novi opasni ransomware briše sadržaj fajlova na uređajima
.png)
Istraživači iz kompanije Trend Micro otkrili su novi ransomware koji osim mogućnosti šifrovanja fajlova, ima mogućnost i njihovog trajnog brisa... Dalje
Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Istraživači sajber bezbednosti iz Trellix-a upozorili su na novi malver za krađu podataka pod nazivom Myth Stealer, koji se širi putem lažnih veb... Dalje
Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu
.jpg)
Na ruskom hakerskom sajtu Russian Market pojavio se novi malver po imenu Acreed, koji je za kratko vreme postao veoma popularan, a očekuje se da će ... Dalje
Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja
.jpg)
Istraživači iz firme za sajber bezbednost Wazuh upozorili su na malver FrigidStealer koji inficira macOS preko lažnih ažuriranja pregledača da bi... Dalje
Pratite nas
Nagrade